Kit és milyen esetben illetnek meg munkaszüneti és szabadnapok? Közös megegyezéssel távoztam létszámleépítés miatt a munkahelyemről, ez hátrányosan érinthet az álláskeresésnél? Közalkalmazottként kérhetem a munkaviszonyom felmentéssel történő megszüntetését? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Kit és milyen esetben illetnek meg munkaszüneti és szabadnapok? Közös megegyezéssel távoztam létszámleépítés miatt a munkahelyemről, ez hátrányosan érinthet az álláskeresésnél? Közalkalmazottként kérhetem a munkaviszonyom felmentéssel történő megszüntetését? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.Ha 24 órás szolgálatot teljesítek egy objektumban, irodaházban (vagyonőrként dolgozom), akkor milyen illetmények, ünnepi pótlékok, pihenőnapok, illetnek meg? A munkaadóm ugyanis sokszor teljesen önkényesen határozza ezt meg. Jelenleg 24 órát dolgozom, és 48 órát pihenek tehát 24/48 ez egy hónapban 10X24 óra, azaz 240 órát ezért a minimálbért kapok 87.500 forintot. Ezt sem értem miért? A minimálbér nem heti 40 órára vonatkozik? Nem járna délutános, éjszakai pótlék, 24 órában 4 óra pihenőidő?
A megadott adatok alapján abból indultam ki, hogy a munkaköre készenléti jellegű munkakörnek minősül és az irodaház folyamatos őrzése miatt megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatják és feltehetőleg munkaidőkeretet is alkalmaz a munkáltatója. Napközbeni munkaközi szünetre Ön a 24 órás beosztására tekintettel többször jogosult, ezek együttes tartama azonban az egy órát nem haladhatja meg. Műszakpótlékra (délutáni és éjszakai) csak abban az esetben lenne jogosult, ha rendszeres időközönként váltakozva mindig más-más műszakban dolgozna. Tekintettel azonban arra, hogy Ön mindig 24 órázik és utána 48 óra pihenőidőt kap, műszakpótlék nem illeti meg. A megszakítás nélküli munkarendre tekintettel (ha helyes a kiinduló alapfeltételezés) nem illeti meg pótlék a vasárnapi munkavégzéskor sem. Megilleti azonban a munkaszüneti napon végzett munka pótléka.
A készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló napi munkaideje a 24 órát, heti munkaideje pedig a 72 órát nem haladhatja meg. Ezen előírások is teljesülnek az Ön esetében. Amennyiben munkáltatója munkaidőkeretet is alkalmaz, úgy feltételezhetően a munkaidőkeret átlagában nem lépi túl a rendes munkaidő mértékét sem, így túlórapótlék fizetésére sem köteles. Feltehetően a munkaszerződésében a teljes munkaidő mértékét felemelték heti 60 órára és így a teljes munkaidőre járó minimálbérért Önnek heti 60, azaz havi 240 órát kell a készenléti jellegű munkakörben teljesítenie.
A cikk folytatása az Adózónán olvasható.