szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A Mol 2010.

A Mol 2010. harmadik negyedévében 1181,9 milliárd nettó árbevételt ért el, 28 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A kamat-, adófizetés, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) 163,3 milliárd volt, amely 66 százalékkal jobb a 2009 július-szeptember között teljesítettnél. A nettó profit a bázis 12,9 milliárd forintos adatának több mint hatszorosa lett, elérte a 92,1 milliárdot.

A Bloomberg által megkérdezett elemzők prognózisának mediánja az EBITDA-ra 154,3 milliárd forint volt, a magyar energetikai cég által teljesített szint a legmagasabb (162,8 milliárdos) becslést is fölülmúlta. A nettó eredmény soron a szakértők prognózisai 113,3-58,3 milliárd között szóródtak, a középérték 89,4 milliárd forint volt.

Az esztendő első 9 hónapjának adatait figyelembe véve a nettó eredmény 11 százalékkal, 67,9 milliárd forintra csökkent, amelyet a gyorsjelentés a Magyarországon nemrég bevezetett válság adó (19,8 milliárd) és az Európai Bizottság határozata alapján kamatokkal terhelt pótlólagos bányajáradék-befizetés (35,2 milliárd) hatásával magyarázott. Az INA vesztesége csökkent, ám hozzájárulása a nettó eredményhez még mindig negatív volt, összegszerűen 4,9 milliárdnyi.

A kutatás termelés szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye több mint duplájára emelkedett az előző év azonos időszakához képest, főként a növekvő nemzetközi termelés miatt, elérte a 208,1 milliárd forintot a január-szeptember közötti időszakban. A speciális tételek és az INA hozzájárulása nélkül a bővülés 11 százalékos volt 2009. első háromnegyedévéhez képest, a beszámoló magyarázata szerint: a stabil termelés és a magasabb szénhidrogénárak kedvező hatását részben csökkentette a magasabb hazai bányajáradék befizetés.

A feldolgozás és kereskedelem speciális tételek nélküli üzleti eredménye 12,2 milliárddal, 56,5 milliárd forintra javult: a javuló finomítói környezetet ellensúlyozta az alacsonyabb készlettartási nyereséget és az INA 15,8 milliárdos negatív hozzájárulását.

A Petrolkémia üzletág a magasabb termelési és értékesítési volumennek, továbbá az emelkedő árréseknek köszönhetően 17,1 milliárdos működési profitjavulást ért el, a bázis negatív adata után 5,5 milliárdos nyereséget termelt.

A gáz és energia szegmens egyszeri tételek nélküli üzleti eredménye 18 százalékkal 54,7 milliárd forinttal nőtt az első 9 hónapban. A profitot kedvezőtlenül befolyásolta, a gáztarifák július 1-jétől érvényes ideiglenes befagyasztása.

A pénzügyi műveletek az esztendő első 9 hónapjában 59,4 milliárdos nettó veszteséget hoztak a Molnak a tavalyi hasonló időszak 23,7 milliárdos mínuszával szemben.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!