szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy egyre több magyarországi cég tartja kiemelten fontosnak a környezettudatos működést és a fenntarthatóságot, a környezeti célú fejlesztésekre szánt, vissza nem térítendő uniós támogatást biztosító 9 milliárdos keretre a július elsejei indulás óta csupán néhány pályázat érkezett.

A környezeti célú fejlesztéseket támogató vissza nem térítendő uniós támogatás maximum 100 millió forintos plusz forrást jelenthet azoknak a vállalkozásoknak, akik nem csupán kommunikációs üzenetként használják a környezettudatos működést, de tesznek is érte. Igaz, a keretre (GOP 2.1.4) az elmúlt szűk egy hónap alatt meglepően kevés pályázat érkezett, ez jó hírt jelenthet mindazok számára, akik komolyan veszik a környezeti terhelés csökkentését, és ezután pályázzák meg a forrást – figyelmezteti a környezettudatos vállalkozásokat az M27 ABSOLVO finanszírozási, pályázati és exporttanácsadó.

Július elsejétől benyújtható a pályázati dokumentáció a vissza nem térítendő támogatásra, amelynek 9 milliárd forintos összege háromszorosa a 2009-ben kiírt hasonló célú pályázatnak. Az érdeklődőknek első körben augusztus 30-ig, majd a megmaradt forrásokra több ütemben 2011. december 31-ig lehet pályázni. A pályázat intenzitása 30-35 százalékos, a támogatás összege pedig minimum 15 millió, maximum 100 millió forint. A projekt összköltsége legalább 25 százalékban saját forrásból finanszírozandó, előlegként maximum 25 százalék igényelhető.

MTI Fotó: Kovács Sándor

A pályázat célja, hogy a vállalkozások technológiai fejlesztések segítségével közvetlenül csökkentsék a környezeti terhelést, azaz kimutathatóan növeljék az energia-, víz- és egyéb nyersanyag felhasználásuk hatékonyságát, csökkentsék a hulladéktermelés és egyéb káros kibocsátások mennyiségét, illetve veszélyességét. A vissza nem térítendő támogatás lehetőségét a tanácsadó cég leginkább nyomdák, vegyipari, egészségügyi, gumigyártó, papíripari, víz-, ásványvízipari cégek, hulladékégetők, nagyobb szórakozóhelyek, irodaházak és önkormányzatok figyelmébe ajánlja.

A támogatást önállóan környezetközpontú technológiai fejlesztésekhez szükséges eszközbeszerzésre lehet igényelni, valamint ehhez kapcsolódóan különböző anyag és energiatakarékos-, hulladék és emisszió csökkentő technológiák telepítésére, a gyártáshoz felhasznált alapanyagok megújuló vagy másodnyersanyagokkal való kiváltására, környezetbarát csomagolótechnológia alkalmazására, valamint környezetközpontú infrastrukturális és ingatlan beruházások, IT-fejlesztések, gyártási licenc és know-how beszerzések megvalósítására. Mindezeken túl a támogatás környezetirányítási rendszer bevezetésére is felhasználható.

A rendszer segíti a szabályozási feltételeknek való megfelelést, a környezetvédelmi hatások felmérését és az esetleges szennyezések megelőzését is. Bevezetése után a pályázati forrásból az úgynevezett "zöld tanúsítvány" is megszerezhető, ami a fenntarthatóságot fókuszba állító multinacionális vállalatok beszállítóinál alapkövetelmény. Továbbá egyes tenderfelhívások, illetve pályázati kiírások esetében anyagi előnyt is jelenthet a vállalkozások számára.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!