szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az internet Magyarország GDP-jének nettó 3,9 százalékához járult hozzá 2010-ben (5,1 milliárd dollárt, azaz 1058 milliárd forintot, ami – viszonyításképpen – kétszerese a magyar húsiparnak) – ez az arány hasonló, mint Németországban vagy az Egyesült Királyságban. Az internet azonban még bőven rejt kiaknázandó tartalékokat a kis- és közepes vállalkozói kör számára.

Bár Magyarországon az egyébként meghatározó kkv szektor már felfedezte az internet kínálta gazdasági lehetőségeket, a világháló kínálta előnyök nyújtott előnyök kiaknázásában még bőven van tartalék, ezért többet kellene invesztálniuk a webes technológiákba – derül ki a McKinsey & Co. 2012-es “Online and upcoming: The Internet's impact on aspiring countries” című tanulmányából. A Budapest Bank egy felmérése szerint a megkérdezett fogyasztók 90 százaléka vásárolt már online, ugyanakkor a kereskedőknek csupán 13 százaléka rendelkezik webshoppal.

Az e-kereskedelem fejlődésének egyik legfőbb gátja például az online fizetés lehetőségének hiánya, ezért a kkv-kat bátorítani kellene, hogy elkezdjenek aktívan jelen lenni a világhálón, illetve hogy elfogadják az online tranzakciókat. Azok a kkv-k, amelyek saját bevallásuk szerint összkiadásuk több mint 30 százalékát fordítják internettechnológiai eszközökre, 16,7 százalékkal növelték bevételüket. Összehasonlításképpen, amelyek 10 százaléknál kevesebbet fordítottak erre, mindössze 2,1 százalékos növekedést értek el.

A hazai kkv szektor internetes megjelenését fellendítését célzó Neten a cégem program ingyenes internetes eszközeit egy év alatt több mint 10 ezer kis- és középvállalkozás vette igénybe. A programnak köszönhetően több mint 3 ezer új honlap született, a három ingyenes vidéki oktatónapon összesen több mint 700 helyi vállalkozás vett részt.

A kkv-k internetre lépését az is alátámasztja, sőt sürgeti, hogy az internetezők 88 százaléka vásárlás előtt az interneten tájékozódik, eközben a kisvállalkozásoknak kevesebb, mint a fele rendelkezik honlappal, 47 százalékuk pedig egyáltalán nem költ online vagy offline hirdetésre. Ez a tendencia jelentősen csökkentheti eredményességüket.

Az interneten értékesítő kiskereskedelmi boltok forgalma 2009-ben megközelítette a 100 milliárd forintot, 2010-ben pedig a 133 milliárdot, amely a teljes kiskereskedelmi forgalom 1,8 százalékát teszi ki. A webshoppal rendelkező kisvállalkozások fele állítja, hogy forgalma növekedett ennek az eszköznek a hatására, átlagosan 26 százalékkal. A cégek jelentős részének sikerült üzemeltetési költségeit is csökkenteni a webáruház révén, átlagosan 24 százalékkal.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!