szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csődvédelem alá menekült, majd felszámolási eljárással szembesült a pécsi Sopianae-Tours. A Baranya Megyei Bíróság a napokban rendelte el a társaság felszámolását.

Felszámolási eljárási indított a Baranya Megyei Bíróság a pécsi székhelyű Sopianae-Tours ellen. Az idén február 25-én jogerőre emelkedett végzés négy nappal később jelent meg a Cégközlönyben. Az iroda weboldala már nem található. Az eljárás előzményeként csődvédelmet kért a kft., majd a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) visszavonta a Sopianae-Tours Utazásszervező és Szolgáltató Kft. engedélyét, és 2011. december 29-én törölte az utazási vállalkozók hatósági nyilvántartásából.

A bedőlt iroda az utazasiirodak.com gyűjtőhonlapon gyakorlatilag teljes körű idegenforgalmi szolgáltatást kínál. Ez tartalmazza saját belföldi szálláshelyek értékesítését Orfűn, teljes körű utaztatási szolgáltatást, bel- és külföldi utazásszervezők (kiemelten TUI csoport) útjainak közvetítését, szállásfoglalást a világ bármely pontjára, repülőjegy-értékesítést (fapadost is), utasbiztosítások kötését, téli, nyári üdüléseket, egzotikus utakat, síprogramokat.

A Sopianae-Tours Utazás Szervező és Szolgáltató Kft. utazási vállalkozó a vagyoni biztosítékát az UNIQA Biztosító Zrt.-nél kötötte. Vagyoni biztosítéka az utazasiirodak.com szerint külföldre 6,321 millió, belföldre ötszázezer forint volt. Idén január első felében az Uniqa Biztosító a Turizmus Online-nek úgy nyilatkozott, hogy „a Sopianae Tours csődeljárása során 15 kárigény érkezett be a 16 bedőlt utazási szerződésből. Eddigi adataink szerint az összkárigény mértéke meghaladja a Sopianae Tours vagyoni biztosítékának mértékét.”

A családi társaságot 2003. október végén alapította három magyar magánszemély 3 millió forint jegyzett tőkével, ami azóta sem változott, a társaság ügyvezetője később ugyancsak tulajdonos lett.  Az alapító tulajdonosok 2006. február elején kiszálltak, helyükre lépett az ügyvezető, majd a felszámoló biztos megjelenéséig még egyszer váltott tulajdonost a társaság – az ügyvezető helyén maradt.

Az utazási iroda nyolc évet kissé meghaladó pályafutásának főleg az utolsó harmada sikeredett zaklatottra, összesen 11 végrehajtást indítottak ellene, az elsőt 2008 októberében, az utolsót 2011 novemberében. Nem volt nagy cég, árbevétele csak 2005-ben érte el a 100 millió forintot, akkor 154 millió forint körül alakult. Az árbevétel 2010-ben 87, egy évvel korábban 95, 2008-ban pedig 85 millió forint közelében volt – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Működése első három évében veszteséges volt, az adózott eredmény később is kifejezetten szolid volt, 2010-ben 399, azt megelőzően 360 ezer, illetve 2008-ban 2,17 millió forint volt. Jelentősebb eredményt 2007-ben ért el a társaság, akkor 8,7 millió forintot hoztak össze.

Utolsó éveiben nem volt túl jó állapotban a cég, eladósodottsági foka – ami azt mutatja, hogy az eszközállomány mekkora mértékben terhelt kötelezettségvállalásokkal – 2008-ban 0,77, egy évvel később 0,81, 2010-ben pedig 0,84 volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!