Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A brutális üzemanyagárak és a gyenge világgazdasági növekedés miatt a tavalyi 7,9 milliárd dollárról idén hárommilliárdra zuhan a világ légitársaságainak összesített nyeresége.
Az európai légitársaságok 1,1 milliárd dollár veszteséget szenvedhetnek el, ami majdnem kétszerese a márciusi prognózisban szereplő 600 milliónak − adta közre friss előrejelzését az ágazat szakmai szervezete, az IATA. Észak-Amerikában és Ázsiában tarthatják tavalyi nyereségszintjüket a cégek.
A kerozin ugyan kissé olcsóbb lehet, mint 2011-ben volt − a becslést 110 dollár/hordó éves átlagár feltételezésével készítették −, de még így is történelmi csúcson marad az üzemanyagok ára − idézi a Napi Gazdaság Tony Tylert, az IATA általános igazgatóját. A költségek csökkenésével elérhető plusznyereséget azonban azonnal leradírozza a gyenge kereslet.
A világ polgári repülőgépeket gyártó két legnagyobb vállalata, a Boeing és az Airbus ugyanakkor semmit sem érez a kedvezőtlen tendenciákból. Az amerikai cégóriás könyveiben 4000 gépre szóló megrendelés szerepel, aminek összértéke 300 milliárd dollár. Vannak ugyan lemondások, és néhány vevő késlelteti a vásárlását, de ezek nem gyakoribbak, mint máskor. Az Airbusnak négy-öt évi szállításra elegendő megrendelésállománya van, kapacitásait teljes egészében kihasználja. A cég csak idén 250 új vásárlási szándékot regisztrált, tavaly összesen 1400 Airbusra érkezett megrendelés.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.