Ítélet született a Wizz Airnek fizetett közpénzekről

A Kolozs Megyei Törvényszék arra kötelezte a Maros Megyei Turisztikai Egyesületet, hogy közölje a Wizz Air légitársasággal a 2010-ben és 2011-ben kötött szerződései megannyi részletét.

  • MTI MTI
Ítélet született a Wizz Airnek fizetett közpénzekről

A Maros megyei önkormányzatok és cégek által létrehozott civil szervezetet a Kolozsvári Repülőtér Alkalmazottainak Független Szakszervezete perelte be amiatt, hogy megtagadta a Wizz Air légitársasággal kötött szerződésekkel kapcsolatos információk kiadását.

A kolozsvári szakszervezetek vádjai szerint a civil szervezet közpénzből fizetett százezer eurót (28 millió forintot) a Wizz Air társaságnak, hogy az 2011 áprilisában bázist létesítsen a marosvásárhelyi reptéren. A szakszervezet közleménye szerint a bázis létesítése után költöztette a fapados légitársaság Kolozsvárról Marosvásárhelyre a düsszeldorfi, római és dortmundi járatait. 

A kolozsvári szakszervezet úgy vélte, a marosvásárhelyi repülőtér a versenyszabályok megszegésével, a kolozsvári repülőtér rovására növelte részesedését a légi szállítási piacon.

A Kolozs megyei törvényszék honlapján is megtalálható, november 9-én hozott, nem jogerős ítéletben a bírák arra kötelezték a Maros megyei egyesületet, hogy a partnerségi és együttműködési szerződéseinek mindazon részleteit közölje, amelyek nem tartalmaznak személyes adatokat. 

A bírósági ítélet annak a harcnak az újabb fejezete, amely az erdélyi utazóközönséget legnagyobb mértékben kiszolgáló két repülőtér, és az ezeket fenntartó Kolozs megyei és Maros megyei önkormányzat között évek óta dúl. Az egymástól 108 kilométerre fekvő két repülőtér versenyének a tétje az volt, hogy honnan indítsa járatait a Wizz Air fapados légitársaság.

A kolozsvári repülőtéren 2010-ben 1 millió 29 ezer utast regisztráltak, 2011-re azonban 24 ezerrel visszaesett az utasok száma. A marosvásárhelyi repülőtér a 2010-ben regisztrált 74 ezres utasszámot 2011-re 240 ezerre növelte.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?