A német tulajdonban lévő, autóalkatrészeket gyártó cég telephelye előtti útszakasz két órán át tartó lezárásával is járó demonstrációt a Vasas Szakszervezeti Szövetség szervezte, de a tüntetésen részt vett az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Szakszervezetek Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma által a közelmúltban létrehozott Magyar Szakszervezeti Szövetség is.
Balogh Péter, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke beszédében elmondta, a közelmúltban a Honsa Kft. hét volt dolgozója fordult a nyilvánossághoz és a vasas szakszervezethez, mert szerintük azért vesztették el az állásukat, mivel az üzemi szakszervezet vezetői, hangadói voltak.
Balogh Péter beszámolt arról, hogy szövetségük a történtek miatt egyeztetéseket kezdett a munkáltatóval, de a Honsa Kft. vezetése mereven elzárkózott ettől. Ezért demonstrációs bizottságot alakítottak a szerintük jogszerűen megalakított alapszervezet eltávolított tagjai és vezetői érdekében, majd szolidaritási tüntetést szerveztek.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke azt hangoztatta, hogy a demonstrációval nemcsak a Honsa Kft.-nél kialakult helyzetben nyilvánítanak véleményt, hanem minden szakszervezeti tisztségviselő és tag védelmét kívánják szolgálni szerte az országban. Azt szeretnék kifejezni, hogy a leghatározottabban tiltakoznak a magyarországi és az európai uniós szakszervezeti és munkavállalói alapnormák durva megsértése miatt - szögezte le.
A Honsa Kft. közleményt juttatott el az MTI-hez még a demonstráció előtt. Ebben beszámolnak róla, hogy a társaság pécsi üzemében a közelmúltban a munkarend átszervezése miatt került sor elbocsátásokra. Ismertették: a cég átállt a három műszakos működésre, ezért október-november fordulóján 18, az üzem különböző részlegeiben dolgozó alkalmazottól kényszerültek megválni.
Hangsúlyozták: a Honsa Kft. Pécs egyik legnagyobb ipari foglalkoztatójaként közel hatszáz főnek ad munkát, a lépésre pedig a cég versenyképességének megőrzése érdekében volt szükség.
Kijelentették: az átszervezés során a törvényi előírásokat maximálisan betartva járt el a vállalat. Az érintett dolgozók a felmondási idejükre fizetést, távozásuk után pedig végkielégítést kaptak.
"Mivel a cégünknél állítólag működő érdekvédelmi szervezet korábban még a létrejöttéről sem tájékoztatta a cégvezetést, így nem volt lehetőségünk senkivel előzetesen egyeztetni. A Vasas Szakszervezeti Szövetség által meghirdetett demonstrációval ezért nem értünk egyet. A törvényes formában működő munkavállalói érdekképviselet létrejöttét és működését cégünk eddig sem akadályozta és a jövőben sem fogja" – áll a társaság közleményében.
A Honsa Kft. 2012-ben 5,3 milliárd forint nettó árbevétel mellett 374 millió forint nyereséggel zárt a nyilvános cégadatok szerint; 2011-ben 4,4 milliárd forint árbevétel mellett 229 millió forint volt a nyeresége.