szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A China BBCA citromsavgyárat épít Szolnokon, az üzem négyszáz embernek ad majd munkát, az évi 60 ezer tonna termék előállításához 100 ezer tonna kukoricát használnak majd fel - jelentették be kedden.

A kormány által kiemelt beruházássá minősített projekt 20 hektáron valósul meg a szolnoki ipari parkban, amely ezzel megtelik - mondta Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere. Az építkezés már a nyáron megkezdődik és a tervek szerint 2015 végéig elkészül a gyár.

Li Zsung-csie, a China BBCA elnök-vezérigazgatója azt mondta, az előkészítő munkák két évig tartottak, s a hét elején sikerült megállapodni a finanszírozás fő kérdéseiről is.

A 100-150 millió dollár értékű beruházás a China BBCA valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. közös finanszírozásában valósul meg. A kínai cég a következő ütemben szeretné a feldolgozott kukorica mennyiségét 300-500 tonnára emelni.

A kínai cégvezető azt mondta, bíznak a szolnoki projektben, amely nem csak a China BBCA, hanem Szolnok környékének gazdasága és munkavállalói számára is előnyös, sőt az egész magyar gazdaságra jó hatással lesz. A gyár Európába és az Egyesült Államokba is exportál majd, a melléktermékként keletkező anyagot Kínában értékesíti.

A beruházás megvalósítására kínai-magyar vegyesvállalatot hoztak létre. A kormány 2012-ben kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. citromsavat előállító üzemének beruházásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket, tavaly szeptemberben pedig jóváhagyta, hogy a beruházás állami kontrollja és a beruházáshoz szükséges önrész biztosítása érdekében az állam tulajdonrészt szerezzen a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt.-ben.

Az ennek megvalósításához szükséges önrészhányadot legfeljebb 2,5 milliárd forint értékben az MFB saját forrásából legfeljebb 49 százalékos mértékig kiegészítheti az akkori döntés szerint.

A beruházásról Ven Csia-pao kínai miniszterelnök és Orbán Viktor még 2011 májusában állapodott meg, ősszel pedig egy magyar-kínai vegyes vállalatot is létrehoztak a gyár megvalósítására. A Napi Gazdaság 2012 júniusában arról írt, hogy a jelek szerint meghiúsul a Szolnokra tervezett beruházás és a kínai befektetők Belgiumban, vagy Magyarország egy másik településén hozzák létre európai gyártóbázisukat.

A lap akkor azt írta, a magyar fél nem teljesítette vállalásait és akkor hiányzott a szükséges mintegy 4 milliárd forintos önerő is. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!