szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Quaestronál "ugyanaz a probléma merült fel, mint 2008-ban az ingatlanalapoknál: amikor a Buda-Cash csődje miatt megijedt ügyfelek hirtelen sok kötvényt akartak visszaváltani (azaz hitelt kellett a Quaestornak törleszteni), akkor egy idő után nem volt likviditásuk ezt visszavásárolni, és nem tudtak fizetni". Zsiday Viktor szerint nem brókercsőd, hanem a vállalatcsoport csődje az, ami a szemünk előtt zajlik.

Saját blogjában írt magyarázatot Zsiday Viktor alapkezelő, befektetési szakértő a Quaestor csődjével kapcsolatban. A szakember szerint ez nem brókercsőd, hanem annak a cégcsoportnak a csődje, amely részben hitelből finanszírozta magát, de azt nem a bankoktól vette fel, hanem főként a lakosságnak szánt kötvények kibocsátásából nyerte. Most pedig annyi történt, hogy miközben az elmúlt években e kötvényállomány felugrott 50 milliárd forint fölé (sőt, az MNB 2014 novemberében egy 70 milliárdos kötvényprogramot is jóváhagyott a Quaestornak!), az ügyfelek bizalma a Buda-Cash-botránynak (is) köszönhetően elolvadt – a kötvényeket viszont a Quaestor egy idő után nem tudta visszaváltani.

Zsiday azt írta: itt tehát nem arról van szó,  hogy a pénz ne volna meg, és nincs bűntény vagy nincs sikkasztás sem a képben.

"A probléma a Quaestor kötvényeivel van, ami azt jelenti, hogy a vállalatcsoport jelenleg nem tudja hiteleit visszafizetni. A nagy kérdés, hogy egy csődrendezés során a Quaestor-kötvényesek mikor, hogy és mennyi pénzhez jutnak, ezt valószínűleg ma Magyarországon senki sem tudja, és nem is tudhatja, sem a Quaestor, sem az MNB, sem bárki más" – írta blogján Zsiday Viktor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!