szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három éven belül a három legjobban fizető munkáltató közé szeretne bekerülni a Tesco a régióban, ezért idén nagy béremelést terveznek – derült ki a lánc szakszervezetettek folytatott pénteki megbeszélésén. A bértárgyalásokat folytatják, a szakszervezet nem tett le arról, hogy ha kell sztrájkba lépnek.

Újra tárgyalt pénteken a a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) és a Tesco vezetősége – közölte az Index. A tárgyaláson a vállalat vezetősége közölte, hogy szándékában áll három éven belül a bérek tekintetében a közép-kelet-európai régióban a kiskereskedelmi szektorban a három legjobban fizető munkáltató közé szeretne bekerülni, éppen ezért idén is nagy béremelést terveznek.

Túry Gergely

A szakszervezet célja, hogy a tárgyalások során az összes munkavállalóról tárgyaljanak, és ne emeljenek ki előre külön munkaköri csoportokat, illetve áruházakat, hiszen ez az egyeztetések során rontaná a többi munkavállaló béremelési esélyét – tették hozzá. Szerintük szükség van egy általános béremelésre és a felgyülemlett feszültségek kezelésére.

A tárgyalást a felek másfél hét múlva folytatják, ahol már az egyes munkaköri csoportokat érintő konkrét problémákról lesz szó. A KASZ jelezte a vállalat vezetőségének, hogy nagy a feszültség és a várakozás a munkavállalók között, és akár sztrájkolhatnak is.

Március végén sztrájkbizottság is alakult a magyar Tescónál a béremelés kikényszerítése miatt. A cég korábban elutasította Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ) követelését, hogy áprilistól 20 százalékos emelést, szeptembertől pedig 15 százalékos bérfejlesztést kapjanak az online üzletágban dolgozók – akiknek a munkakörülményei állítólag elviselhetetlenek, a bérüket pedig alacsonyan tartják.

Ráadásul a Tesco a KDFSZ szerint elbocsátaná 141 dolgozóját. A lánc egy országos személyügyi adminisztrációs központot hoz létre, így az átalakításból adódóan a létszámcsökkentés személyzeti, humánpolitikai vezetőket és adminisztrátorokat, valamint kereskedelmi tervezői, szervezői munkaköröket, továbbá ügyviteli alkalmazottakat érint a fővárosban és 9 megyében. 

A tájékoztatás szerint a társaság vezetése egyeztetett a szakszervezettel az átszervezésről. A KDFSZ legfontosabb kérése az volt, hogy az érintett munkavállalók számára a felmondási idő a végkielégítés és a további egy hónapra járó távolléti díj mértékével hosszabbodjon meg, ezt azonban a munkáltató nem teljesítette. A csoportos létszámleépítés megállapodástervezetét a KDFSZ nem fogadta el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!