szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Bizottság arra kéri az unió kormányait, hogy ne tiltsák be és ne korlátozzák az Ubert, Airbnb-t vagy más, a közösségi gazdaság modelljére épülő cégeket, mert egységesíteni szeretnék az ilyen jellegű szolgáltatások szabályozását az unióban. Az első uniós szabályozási javaslatot várhatóan csütörtökön teszik közzé.

Az Európai Bizottság uniós szinten egységes szabályozási környezetet hoz létre a sharing economy-ban, vagyis közösségi gazdaságban utazó cégek számára, miután Európa-szerte elég vegyesen fogadják az egyes országok kormányai az Ubert és a hasonló cégeket. A Financial Times információi szerint az erről szóló tervezetet csütörtökön teszik közzé – írta meg a Portfolio.

A Financial Timesnak kiszivárogtatott tervezet szerint Brüsszel nem szeretné, ha bármelyik ország kormánya betiltaná vagy korlátozná a sharing economy cégeket, inkább az új piaci szereplők beengedése, a piaci verseny fokozása mellett foglal állást.

Azonban a tervezet tartalmaz az Uber számára riasztó pontokat is, például, hogy a sharing economy cégek kötelékében dolgozók – például az Uber sofőrjei –, akik nem maguk állapíthatják meg a szolgáltatás árazását, azok bizony alkalmazottnak számítanak. Vagyis a jogszabály szerint az Uber-sofőrök alkalmazottá válnának, így a cég fizetheti utánuk a nyugdíj- és egyéb járulékokat.

Ugyanakkor a tervezet nekimegy a hatalmas bírságoknak is, a németeknél például 100 ezer eurós bírsággal sújtják azokat, akik nem csak egy szobát, hanem egy egész házat vagy lakást adnak ki az Airbnb-n keresztül. Ehelyett azt javasolják, hogy inkább a kiadható éjszakák számát kéne korlátozni.

Mindent összevetve a bizottság úgy tűnik, rokonszenvez a sharing economy-val, ami nem meglepő, az után, hogy Elzbieta Bienkowska, az iparért és belső piacokért felelős biztos tavaly például azt mondta, hogy „az Uber kritikusai olyanok, mint azok, akik a középkorban a nyomdagépek bevezetése ellen küzdöttek”.

Ha a tervezetet elfogadják, az külön érdekes lesz Magyarország szempontjából, mert itt egyelőre minden jel szerint az alternatív taxis szolgáltatás felszámolására törekszik a jogalkotó. Korábban az OECD is nehezményezte a magyar kormány hozzáállását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!