szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkaügyi perek legnagyobb részét a munkaviszony megszüntetésével összefüggésben kezdeményezett eljárások alkotják, melyek keretében a munkavállalók a munkáltatói felmondások jogszerűségét vitatják. Az alábbiakban azon jogszabálysértéseket, illetve jogkövetkezményeiket mutatjuk be, melyek nem okozzák a felmondás jogellenességét.

A felmondási idő az a türelmi időszak, melynek elteltével a munkaviszony megszűnik. Szerepe pedig az, hogy a felek a munkaviszony megszűnésére megfelelően fel tudjanak készülni. Előfordul azonban, hogy a felmondás a felmondási időt rosszul állapítja meg, azaz, annak számítása nem illeszkedik az Mt.-hez vagy a felek eltérő megállapodásához. Fontos, hogy ilyen esetekben a felmondás nem válik jogellenessé – írja az Adózóna. A jogellenes módon kiszámított felmondási idő helyett ilyenkor a helyes szabályoknak megfelelő felmondási idővel tekinthető megszűntnek a jogviszony, a munkavállalót pedig a kiesett időre a távolléti díja illeti meg.

Adódnak például olyan helyzetek is, amikor a munkáltató – például követelései biztosítékául – jogszerűtlenül visszatartja a munkavállaló járandóságait, illetve a megfelelő igazolásokat sem bocsátja a munkavállaló rendelkezésére. Ezek az esetek ugyan súlyos jogsértésnek minősülnek, de nem fűződik hozzájuk az érvénytelenség jogkövetkezménye. A munkáltatónak ilyen esetekben kamatfizetési, amennyiben pedig ezzel kárt is okoz, kártérítési kötelezettsége keletkezhet.

Gyakran előáll az a helyzet is, hogy a munkáltatói felmondás a felmondási idővel, a távolléti díj vagy a szabadság számításával összefüggésben helytelen jogszabályi hivatkozásokat tartalmaz. Amennyiben csupán a jogszabályi hivatkozás helytelen, annak nincs gyakorlati következménye. Amennyiben azonban a munkáltató ténylegesen is a helytelen jogszabályértelmezését követte, abban az esetben az érintett igények az általános elévülési időn belül érvényesíthetők. Amennyiben ugyanis a munkavállaló nem a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét vitatja, nem vonatkozik rá a 30 napos jogérvényesítési korlát.

15 dolog, amit azonnal tegyél meg, amint felmondtak neked

Gyakran hajlamosak vagyunk homokba dugni a fejünket az elbocsátással kapcsolatban, és nem törődünk az árulkodó jelekkel, vagy azt hajtogatjuk, velünk ez nem történhet meg. Aztán a kezdeti sokk után szembe kell néznünk olyan érzelmekkel, mint a harag, a depresszió vagy a pánik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!