szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nébih szerint több barnacukornál is megtévesztő a bio felirat, holott nem bio gazdaságból származnak a termékek. Azt is megmondták, melyik a legfinomabb barnacukor.

A Magyarországon kapható nádcukrok valóban cukornádból készülnek, de a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) terméktesztjén vizsgált 25 ellenőrzött termékből 15-nél jelölési hiányosságokat találtak, ezért hatósági eljárást indított a hivatal.

A Nébih kedden közölte, hogy a Magyarországon egyre népszerűbb barnacukrokat és barna nádcukrokat vizsgálta legújabb terméktesztjén, a 22 barna nádcukor és 3 barnacukor közül 20 termék főként külföldről behozott kristályos cukor, 5 pedig kockacukor volt.

A hatóság kockázatbecslés alapján ellenőrizte a termékek ólom, kadmium, higany, arzén és réz, azaz nehézfém szennyezőanyag tartalmát. A kilenc vizsgált nádcukorból négynél a kimutathatósági határ alatti, míg öt terméknél elenyésző mértékű értéket mértek a Nébih laboratóriumában.

A növényvédőszer-maradékok vizsgálatát 307 különböző hatóanyagra végezték el a szakemberek, de egyetlen készítménynél sem találtak kifogásolható értéket. Az izotópos mérésekből kiderült, hogy valamennyi nádcukorként megjelölt termék valóban cukornádból készült. Az is egyértelműen megállapítható volt, hogy a barnacukrok és barna nádcukrok nem tartalmaznak számottevően több ásványi anyagot, mint a közismert fehér kristálycukrok. A szacharóz, azaz cukortartalmuk pedig gyakorlatilag megegyezik.

Vagyis mindent rendben találtak a szakemberek, de olyan cukrokat is találtak, amelyek bár nem bio élelmiszerek, de a termék jelölésén a cégnévben mégis a "bio" felirat szerepel, és azt olyan módon jelenítették meg, hogy a vásárló számára a termék ökológiai eredetét hangsúlyozza, holott az valójában nem biogazdálkodásból származik. 15 esetben indítottak eljárást.

De melyik a legfinomabb?

A cukrokat kedveltségi szempontból is vizsgálták, megnézték a kristályos cukrok küllemét, színét, illatát és ízét, sőt, limonádéban feloldva is megnézték az ízüket. A kóstoló szakértőknek ugyan nem okozott gondot, hogy egkülönböztessék a nádcukor és a nádszirup hozzáadásával készült termékeket a sima répacukorból készültektől, de a Nébih azt tanácsolja azoknak a fogyasztóknak, akik igazi nádcukrot szeretnének vásárolni, hogy mindig nézzék meg a csomagoláson a termék összetételét, így biztosan nem csalódhatnak.

Külsőre a tesztelők a közepes szemcseméretű finomítatlan Sweet Family Nádcukrot tartották a legtetszetősebbnek. A legharmonikusabb, legkellemesebb szín értékelésénél a Koronás cukor Aranybarna cukra (Egzotikus nádcukorsziruppal) kapta a legtöbb pontot. Az illatnál a tesztelők az Interherb Gurman Mauritiusi nádcukorát, illetve a Happy Harvest Demerara durva szemcsés finomítatlan nádcukrát preferálták. A kóstolásnál a kristályos formában és limonádéban is a Happy Harvest Demerara durva szemcsés finomítatlan nádcukra kapta a legmagasabb értéket.

Bár a kedveltségi vizsgálat során összességében a Biorganik 100% Vegán Natúr nádcukra érte el a legmagasabb pontszámot, a végső rangsorban ez mégsem szerepel, mert bár a cég nevét tartalmazó logó bio termék benyomását kelti, ez sem bio gazdálkodásból származik, és megtéveszti a bio termékeket kereső vásárlókat. A kristályos szemcseméretű barnacukrok és barna nádcukrok versenyében első helyen a Happy Harvest Demerara durva szemcsés finomítatlan nádcukra végzett. Második lett a Sweet Family finomítatlan nádcukora, míg harmadikként azonos pontszámmal az Interherb Gurman Mauritiusi Nádcukor, valamint a Gold Pack Demarara finomítatlan nádcukra zárt.

A kockacukroknál a résztvevők a pontozás során a legkellemesebb színűnek a Koronás cukor Demerara Nád kockacukrát találták, és az összesítésben is ez a termék végzett az első helyen. A legjobb ízűnek a Bio Cubes Bio kockacukor nádcukrát értékelték, és a tesztelők szerint ez oldódott fel a legjobban is, az összesítésben a második lett. A tesztelők a Koronás kockacukor Aranybarna kockacukrát találták a legtartósabbnak, ez a termék mégzett a harmadik helyen.

További részletek és részletes eredmények a Nébih Szupermenta blogján olvashatók!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!