Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A sharing economy kétségkívül egyik legnagyobb dobása az AirBnB, s nem csak azért, mert átírta a szállásipart, hanem azért is, mert arra épülve sok új, elektronikus vállalkozás nőtt ki szinte a semmiből. Az egyik ilyen – lakásüzemeltető – magyar vállalkozás nem egészen egy évvel az indulása után már bécsi és prágai terjeszkedést tervez.
“Összeköltözünk a csajommal, egyikőnk lakását kinyomjuk az AirBnB-re, és csak számoljuk a bevételt.” Pompásan hangzik, nem?
Elsőre mindenképpen. Amikor azonban már negyedszer jön az éjszaka kellős közepében a telefon a turista bérlőtől, hogy szabadítsuk ki a liftből vagy hozzunk neki új kulcsot, mert elvesztette, az már nem olyan vidám. Meg lehet hátizsákban hurcolni a használt ágyneműt, kimosni, pótolni az összetört poharakat, eltűnt evőeszközöket. Mindezt a napi 25-30 euró bérleti díjért.
Nem lehetne, hogy ezt valaki más csinálja helyettem?
Dehogynem, erre álltunk be az AirBnB és a vendégek közé lakásüzemeltető ügynökségként működve – mondja Somló Iván, az egy éve működő, furfangos nevű rbnb.hu tulajdonosa. Mennyivel egyszerűbb szerződni az üzemeltető céggel, amely némi jutalék ellenében átvállalja az összes macerát, és akkor már valóban csak a bevétel számolása marad.
Sőt, a bevétel akár szabad szemmel láthatóan is vastagabb lehet, mintha a tulaj maga vesződne a kiadással. “Mi minden nap árazzuk a lakásainkat az árazási stratégiánk és a piacot figyelő rendszer információi alapján.”
A lakás tulajdonosa által elküldött paraméterek alapján kialakított ajánlatban adnak becslést is, amelyben belövik, hogy éves átlagban milyen százalékos kihasználtsággal átlagosan milyen áron fog menni a kiadás. A becslés tartalmazza a jutalékot is, s az eddigi tapasztalatok alapján 15-20 százalékkal nagyobb bruttó bevételt lehet elérni, ha ők áraznak, így – bár magasabb a jutalék is – a tulajdonosok is jobban járnak.
Hol a titok? “Nincs titok, az adótanácsadónk és a jogászunk kutatásának eredményeképp összehasonlítottuk az együttműködési formákat, és kialakítottunk egy olyan megoldást, amely szerint
ügynökségként működünk, a tulajdonos nevében, jutalék fejében üzemeltetjük a lakást,
de az adót a tulajdonos fizeti a bevétel után.”
Az adóteher szobánként 38,4 ezer forint évente, ha a tulajdonos átalányadózást választ, plusz a bruttó bevétel 4 százaléka az idegenforgalmi adó (ifa). Egy belvárosi lakással lehet 200-300 ezer forint bevételt csinálni, nem olyan vészes ebből ledobni a rezsit, 3200-at az átalányért, meg 8-10 ezer forint ifát fizetni. Ehhez képest az összes többi adózási módozat sokkal kedvezőtlenebb, akár egyéni vállalkozóként dolgozik valaki, akár cég nevén van a lakás. Sokan csinálják úgy, hogy kibérlik a lakást, majd továbbadják az AirBnB-nek, de az is kedvezőtlenebb, ráadásul az adózása is kedvezőtlen.
Az önmagában is az “új gazdasághoz”, a sharing economyhoz tartozó AirBnB-re csatlakozó szolgáltatás egy éve működik. “Egy barátommal, akivel 2-2,5 éve ismerkedtünk össze – ő jó ideje, akkor már hét lakással AirBnB-zett –, tavaly nyáron kezdtünk gondolkodni azon, hogy többet is ki lehetne hozni ebből.” “Nagyjából akkor, az aranykorban kezdtem a lakáskiadást, akkor még nem volt Budapesten 8 ezer AirBnB-s lakás, amik közül kábé 1500 bőven szállodai színvonalú – mutatja az amúgy külkereskedelmi főiskolát végzett Füzesi Zoltán, hogyan került az iparágba.”
Akkor még sokkal könnyebb volt bérlőt találni, s bár mostanra a turisták is többen lettek,
egyre “menőbb” lakásokkal lehet csak jó üzletre számítani.
“Én már csináltam az AirBnB-t, Iván meg a korábbi cégeiben is marketinggel, vállalkozásépítéssel foglalkozott, kézenfekvőnek tűnt, hogy belevágjunk." Két hétig számolgattak, összeállították a szolgáltatáscsomagot, és arra jutottak, hogy érdemes belefeccolni azt az összeget, amit erre terveztek.
Októberre összerakták a bizniszt, a közösen összedobott pénzből kijött a honlap – „egy weboldalt lefejleszteni ma Magyarországon nem egy horror összeg” –, a logóterv, az arculat, szövegek, szerződésminták.
Decemberben elkezdtek hirdetni a Google-on és a Facebookon, és már abban a hónapban jött is az első lakás. A hetedik kerületi Rózsa utcában volt, 50-60 négyzetméteres, két külön nyíló szobával. Érdekes amúgy, hogy az a lakás már nincs is meg, mert nem tudtak olyan eredményeket elérni, amilyeneket számítottak, és közösen úgy döntöttek a tulajjal, nem futtatják tovább.
Az ma már ugyanis kevés, hogy egy kiadó lakás egyszerűen „csak” jól működik, főleg menő dizájnelemekre van szükség ahhoz, hogy jól is fusson.
Az IKEA-s lakásokért ma már nem lehet 30-40 eurónál többet kérni, az meg éppenhogy csak megéri.
Falfelirat, sok szín, kockás szőnyeg, ilyenek. “Dolgozunk lakberendezővel, aki pont tudja, hogy milyen 'extrákra' lenne szüksége egy-egy amúgy 'jó képességű' lakásnak. Az már nem elegendő, hogy van egy lakásom és vigye az AirBnB."
A budapesti AirBnB-s lakások az átlagnál sokkal színvonalasabbak, az áruk meg harmada a nyugatiakéinak.
Az előzetes ajánlatban a bejelentkezett tulajdonos által megküldött paraméterek, fényképek alapján javasolnak is egy-két változtatást a lakáson. Nem kell persze faldöntögetésre gondolni, “nem építjük át a kecót”. Ez egyébként annyira sokat számít, hogy hamarosan belsős lakberendezővel bővítenék a stábot.
Mit fizet a tulajdonos és mit áll az rbnb? |
Az elfogadott átalakítások költségei és az adók a tulajdonost terhelik – és természetesen a jutalék is. A technikai nehézségeket – például a kulcsát a Szigeten elhagyó félig részeg fiatal bérlő bejuttatását a lakásba és rábírását a zárcsere kifizetésére – már üzemeltetőként az ügynökség intézi. Van is ilyenre havi kerete, abból fedezi a törött poharat, tányért, az eltűnt törölközőt, az izzócserét. A nap 24 órájában elérhető, főleg Zoltán menedzseli ezeket az ügyeket. A komolyabb rongálásokat jellemzően a vendég fizeti. Ha a részeg vendég a házban tombol, az az ő felelőssége. Ha nyitva hagyja a csapot és eláztatja a szomszédot, az a tulajé. Ha a vendég szándékosan kárt okoz, az megint csak az ő felelőssége, de ha a vendég ezt nem ismeri el, akkor az AirBnB áll helyt. Ha valami tönkremegy a házban, azért meg szintén a tulajdonos. |
Ha a tulajdonos mindezek alapján érdemesnek látja velük dolgozni, akkor találkoznak, és rögzítik, hogy pontosan mi is kellene ahhoz, hogy jól fusson a lakás. Néha elég egy tisztasági festés, máshol lőni kellene a neten pár jó bútordarabot, de olyan is van, hogy érdemes kialakítani egy további lakószobát.
“Pont azzal, hogy mi üzemeltetjük a lakást, ahhoz tudjuk hozzásegíteni a tulajdonost, hogy el tudja dönteni, a lakásával hosszú vagy rövid távon érdemes foglalkozni. Az üzemeltetés megkezdése előtt előkészítjük a döntéshozatalt, a tulajdonosokat segítjük abban, hogy azzal a lakással kábé mennyit lehet keresni, ne dilemmázzanak ezen”.
A 8 ezer budapesti lakás legfeljebb 5-10 százalékát adják ki hivatalos üzemeltetőkön keresztül, az rbnb jelenleg 45 lakást futtat, az év végére 50-et tervez. Ezzel feltehetően az élmezőnybe tartozik a magyar piacon. Már dolgozik velük értékesítő, karbantartó és beengedő kollégák is, de például a mosást részben még kiszervezik, ahogy korábban a takarítást is.
Most 3-4 fix takarítójuk van, a takarítást már behozták a szolgáltatásba, “az az egyik célunk, hogy ezeket a kompetenciákat házon belül végezzük, sőt más cégek kiszolgálására is képesek legyünk”.
Maguk intéznék az ágyneműt és a reptéri transzfert is – Budapesten nagyon nehéz bejutni a városba, vagy lehúzza a vendéget a taxis, vagy ritkán jár és késik a reptéri busz, a BKK meg finoman szólva is nehézkes. Egyelőre a lakáskiadás a fő profil, de több lábat akarnak növeszteni.
Eddig nem vontak be külső tőkét, és bár nem zárkóznak el, nem is kapkodnak e tárgyban.
Olyan cégbe, amely magától is eléri céljait, kár bevonni tőkét, csak azért, hogy gyorsabban elérje azokat.
Annak viszont lenne értelme, hogy befektetőhöz forduljanak, ha kilépnek a nemzetközi porondra, ezt most nyilván nem tudnák saját erőből elérni. Jövőre ugyanis megjelennének Prágában és Bécsben. A Budapest–Bécs–Prága “ékszerháromszög” nagyon jól kezelhető nem csak a forgalom, hanem a menedzselés szempontjából is. A nemzetközi terjeszkedés azonban más lépték, ahhoz már tízmilliók kellenek, country menedzser nélkül ugyanis nem megy, és őt 12 hónapig megfizetni már ilyen nagyságrend, de mások a hirdetési és az egyéb szolgáltatási tarifák is.
A tőkebevonás azonban csak kisebbségi tulajdonrész eladásával járhat és belátható időre szólhat. Az rbnb stratégiai partnere az Athénban 190 lakást kezelő eazybnb görög cég, amely terjeszkedne a régióban, így az is elképzelhető, hogy közösen lépnek be a megcélzott külföldi piacokra.
„Már terjednek olyan hírek, hogy az amerikaiak, az AirBnB pár év múlva elkezdi felvásárolni a hozzánk hasonló cégek egy részét – a görögöket állítólag már meg is keresték –, kialakít maga körül egy burkot ezekből a cégekből.” Így pedig már az is lehet, hogy az üzemeltetést is bevállalják. “Az a célunk, hogy mire ez bekövetkezik, már kellő méretre nőjünk, s itt a kelet-közép-európai régióban mi legyünk helyzetben.”
Az airbnb-zés farvizén szakítanak nagyot
Újabb üzlet kezd felpörögni itthon az Airbnb-forradalom oldalvizén: több olyan vállalkozás is indult nemrégiben, amely a tulajdonosok helyett elintézi a lakások kiadásához kapcsolódó feladatokat a szállásdíj bizonyos, nem is kevés százalékáért. A tervek tízmilliós forgalomról, külföldi terjeszkedésről is szólnak, miközben tovább robog a hazai airbnb-zés, már több mint ötezer lakást kínálnak Budapesten - pedig az idei főszezon még el sem indult.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.