szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök öccse, Orbán Áron a Nehéz Kő után a NAKK-ból is kiszállt.

Kiszálltak a miniszterelnök rokonai a NAKK Nemzetközi Alapanyag és Késztermék Zrt.-ből, amelyet még 2016 októberében alapítottak – írja a G7 gazdasági portál.

A társaságnak az indulástól a kormányfő öccse, Orbán Áron volt a többségi tulajdonosa, de tavaly év végén a miniszterelnök testvérének 51 százalékos részvénycsomagját igazgatóság egyik tagja, Bihari Lajos vásárolta meg.

Bihari Lajosról az Átlátszó korábban azt írta, hogy az elmúlt években a MÁV-csoportnál töltött be különböző vezető gazdasági pozíciókat. Emellett minden bizonnyal az Orbán család bizalmi embere, mert ő vezeti a Nehéz Kő Kft.-t is, ami szintén a kormányfő rokonságának érdekeltségébe tartozik.

A NAKK-nál nem értek véget a változások Orbán Áron kiszállásával. A miniszterelnök édesapja, Orbán Győző is távozik a cégtől, miután november 22-én lemondott igazgatósági tagságáról. Helyére Bihari Zoltánt választotta meg a társaság közgyűlése. Nem pótolták ugyanakkor a felügyelőbizottság három tagját, akik szintén lemondtak, így ilyen testület most nincs a vállalatnál.

Orbán Áron teljesen kiszállt

A fejlemények több szempontból is érdekesek. A mostani cégeladással a korábban egyre több feladatot kapó Orbán Áron például teljesen kiszállt a családi bizniszből. Néhány hónappal ezelőtt a NAKK mellett ő tulajdonolta és vezette a Nehéz Kő Kft.-t is, utóbbi céget azonban már ősszel átvette tőle az édesapja. Orbán Győző ekkor váltotta le fiát a NAKK Zrt. igazgatóságában is.

A NAKK egyébként a többi Orbán-céghez képest egyelőre nem hozott túl sok pénzt: 2016-ban 21 milliós árbevétel mellett mindössze 95 ezer forintos nyereséget termelt, ami tényleg elenyésző ahhoz képest, hogy a nagyobb cégeikből Orbánék majdnem 1 milliárd forintnyi osztalékot vettek ki. 

Élénk mozgások a cégbirodalomban

Az Orbán-cégbirodalomnál tavaly nagyon élénk mozgások voltak. A legifjabb testvér leszerelése mellett az egyik legjobban teljesítő (tavaly 730 millió forintos osztalékot fizető) vállalatot, a Gánt Kő és Tőzeg Kft.-t például kettéválasztották. A cég október 1-jéig a kormányfő édesanyja, édesapja, és másik testvére tulajdonában volt, ezután azonban a tagok megosztoztak rajta.

A megmaradó vállalat a Gánt Kő Kft. nevet kapta, és kizárólag idősebb Orbán Győzőé lett, míg a cégből kiváló Hahót Tőzeg Kft. Orbán Győzőné és ifjabb Orbán Győző tulajdonába került. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!