szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha nem gondolkozik egy egyéni vállalkozó hónapokra előre, könnyen megeshet, hogy nagyobb alap után kell fizetnie járulékokat és adót, mint amennyit a keresete indokolna.

Több olvasó is jelezte: könnyen megtörténhet, hogy egy vállalkozó egy évben megfizetendő kötelezettségeinek alapja meghaladja az éves minimális és az éves tényleges járulékalapot is. Túl azon, hogy ez többletterhet jelent, kifejezetten kellemetlen következményekkel járhat a kereseti korláttal érintett vállalkozók esetében. Az Adózóna most az ezzel kapcsolatos tudnivalókat gyűjtötte össze.

Fontos ismerni a minimális adó- és járulékfizetési kötelezettségnek nevezett szabályt. A havonta fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja nem lehet kevesebb, mint a minimálbér 112,5 százaléka, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék havi alapja nem lehet kisebb, mint a minimálbér másfélszerese, a nyugdíjjárulék alapjának el kell érnie a minimálbér összegét.

Egy vállalkozó januárra hiába fizeti meg 1 millió forint kivét után a szociális hozzájárulási adót és a járulékokat, ha februárban nem számol el kivétet, akkor minimum fizetésére kötelezett, holott az ezt megelőző hónapban legalább 4 havi minimumnak megfelelő járulékot lerótt. A probléma a kivét, tagi jövedelem körültekintő elszámolásával viszonylag kezelhető – ennek a részleteiről, és a szabályozás más elemeiről az Adózónán olvashatnak bővebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!