Tetszett a cikk?

Az ombudsman már visszadobta a gödi különleges övezet kijelölése miatti indítványt, Szél Bernadett az Alkotmánybírósághoz akar fordulni, ehhez 50 képviselői aláírás kell. A kormány közben törvényben akar magának jogkört adni, hogy bárhol megtehesse ugyanazt, amit Gödön, a veszélyhelyzet után is. A politikus szerint egyértelmű, hogy az ellenzéki önkormányzatok megbüntetése a cél.

Elkészült a gödi különleges gazdasági övezet kijelöléséről szóló kormányrendelet alkotmánybírósági felülvizsgálatát célzó beadvány, azt Szél Bernadett már elküldte az országgyűlés ellenzéki frakcióinak – tudta meg a hvg.hu a független képviselőtől. Az Alkotmánybíróságnál az országgyűlési képviselők legalább egynegyede kezdeményezheti jogszabályok felülvizsgálatát.

Az alkotmánybírósági felülvizsgálat azért nagyon fontos, mert csak akkor lehet nemzetközi fórumokon jogorvoslati lehetőségeket keresni, ha a hazai lehetőségeket már kimerítették – mondja Szél Bernadett.

Közben a kormány olyan törvényjavaslatot terjesztett be az országgyűlés elé, amely törvényi szintre emelné, így a veszélyhelyzet utánra is állandósítaná a kormány számára azt a jogot, hogy rendeletileg jelöljön ki különleges gazdasági övezeteket. Amelyeket a települési önkormányzatok mindenestül (tulajdonilag, közigazgatásilag, adóügyileg) elveszítenek, ezek a területek a megyei önkormányzatokhoz kerülnek át. Szél Bernadett szerint már a gödi övezet kijelölésekor egyértelmű volt, hogy „főpróba zajlik”, a törvényjavaslat beterjesztése így nem volt meglepő. A képviselő szerint egyértelműen politikai játszma zajlik, büntetni akarják az ellenzéki önkormányzatokat.

A kormány törvényesíti az önkormányzatok kivéreztetésére alkalmas fegyverét

Gyakorlatilag szabad kezet ad magának a kormány egy törvényjavaslattal, hogy egész területeket vegyen el mindenestül a települési önkormányzatoktól, és adjon át a megyei önkormányzatoknak. A települési önkormányzatok jelentős része nem kormánypárti vezetésű - a megyei közgyűlések mindegyikében kormánypárti többség van.

Az ellenzéki frakciók aláírásaira váró beadvány csak a gödi övezet kijelölésére vonatkozik, de már vizsgálják, hogy milyen lépéseket tehetnek, ha a törvényjavaslat hatályossá válik – mondja Szél Bernadett.

Göd momentumos polgármestere, Balogh Csaba és a Momentum elnöke, Fekete-Győr András már korábban bejelentették, hogy alkotmánybírósági panaszt nyújtanak be. A polgármester szerint a település 20 százalékának elcsatolása aránytalan korlátozása az önkormányzat tulajdonának, illetve a bevételkiesés miatt a működésének. A kormány ráadásul nem hagyott elég időt az érintetteknek a felkészülésre, az intézkedés diszkriminatív (minthogy máshol nem került sor ilyesmire) és sérti az önkormányzat tulajdonjogát.

Szél Bernadett pedig korábban az ombudsmanhoz fordult a gödi különleges övezet kijelölése miatt. Kozma Ákos válasza szerint azonban külön vizsgálatnak nincs helye. Egyebek mellett azért, mert a gödi Samsung-gyár építésével kapcsolatban amúgy is zajlik ombudsmani vizsgálat. Kozma Ákos mindenekelőtt azt szögezte le, hogy a veszélyhelyzet alatt az alapvető jogok korlátozását „más alkotmányos mérce szerint kell megítélni”, mint normális helyzetben, de természetesen a kormány a veszélyhelyzet alatt sem tarthat igényt korlátlan teljhatalomra. A jelenlegi helyzet példátlan a magyar jogrend történetében, ami „azzal is jár, hogy részletesen kidolgozott alkotmánybírósági gyakorlat nem áll rendelkezésre iránymutatásul a különleges jogrend során meghozott intézkedések tekintetében alkalmazandó alkotmányossági mérce vizsgálatához.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!