Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Egy nem nyilvános kormányhatározat alapján a fővárosi augusztus 20-ai gigatűzijáték nem elmaradt, csak eltolták 2021-re. Az akár 1,3 milliárdos attrakció állami tulajdonú szervezője pedig 100 százalék előlegre jogosult, mondván "a rendezvény előkészítése érdekében a lehetséges felmerülő feladatok 90 százalékát teljesítette".
A 2021-es augusztus 20-ai fővárosi tűzijáték megrendezésével megbízott állami cég, az Antenna Hungaria (AH) akár 100 százalék előlegre tarthat igényt - derül ki a szerződés 2020. október 1-ei keltezésű módosításából. A 2021-es tűzijáték ugyanis valójában a járvány miatt lemondott 2020-as lesz, a kormány nevében a megrendelő Turisztikai Marketingkommunikációs Ügynökség (TMÜ) és az Antenna Hungaria átírták a teljesítési dátumokat 2020-ról 2021-re.
A közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetmény indoklása szerint a 100 százalékos előleg azért indokolt, mert:
Mindehhez azért hozzátartozik, hogy a kormány, illetve a TMÜ későn, rohamtempóban állt neki vállalkozót keresni a tűzijátékhoz, az eseményt pedig csak az utolsó pillanatban mondta le.
Egyébként nem csak a tűzijáték megrendezésére vonatkozó szerződést tolták előre 2021-re, hanem a Szent István napi programsorozat lebonyolítására kötöttet is. Mindkét szerződést az állami Antenna Hungaria nyerte el meghívásos eljárásban, soha korábban nem látott összegekért: csak a tűzijáték keretösszege 1,3 milliárd forint (ebből legalább 910 millió forintot el kell költeni), a rendezvénysorozat keretösszege 6,6 milliárd forint (ebből legalább 4,6 milliárdot ki kell meríteni).
Az indoklás szerint azért lehet az Antenna Hungariával megkötött szerződéseket módosítani, és azért nem kell új közbeszerzési eljárást lefolytatni, mert a kormány a 2020. július 15-én tartott ülésén a 2020. augusztus 20-ra tervezett nyilvános ünnepségek – az Állami díszünnepség és kapcsolódó események kivételével – 2021. augusztus 20-ra történő elhalasztásáról döntött.
Mi több, az indoklás hivatkozik továbbá a kormány 2000-es határozatára, „melyben egyetértését fejezte ki a tekintetben, hogy a Rendezvénysorozat megrendezése érdekében biztosított központi költségvetési források terhére az Augusztus 20-i tűzijáték és a Szent István Napi programsorozat támogatásáról szóló Korm. határozat szerint
megkötött szerződések a Rendezvénysorozat 2021. évi megrendezése érdekében meghosszabbításra kerüljenek,
valamint utasítást adott a megkötött szerződések szerinti teljesítések elszámolására”.
A 2000-es kormányhatározatok nevüket onnan kapták, hogy számuk 2000-essel kezdődik, ezek nem titkosak a szó szoros értelmében (azok a 3000-esek), azonban 2008 óta nem hozzák nyilvánosságra őket, csak az érintettek kapják meg. Vagyis
a kormány egy nem nyilvános határozatban kimondottan döntést hozott a 2020-as szerződések 2021-re történő meghosszabbításáról.
A felek egyetértettek abban, hogy a fentiek kimerítik a vis maior fogalmát, a teljesítési dátumok egy évvel való előre tolása pedig nem változtatnak a szerződések általános jellegén, így a módosításnak nincs akadálya.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a július 16-ai Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány döntése értelmében „elmarad” a tűzijáték. A miniszter arról nem beszélt, hogy tulajdonképpen nem elmarad, csak elnapolják egy évvel, sőt a tűzijátékra elkülönített pénzzel kapcsolatban szó szerint azt mondta:
Örülünk, ha bármit meg tudunk spórolni.
Azonban így, hogy az AH 100 százalék előlegre tarthat igényt, már nehéz spórolásról beszélni.
A kormány döntését komoly, az augusztus 20-ai rendezvényekkel szembeni ellenállás előzte meg. A járvány miatt a tűzijáték megrendezése ellen lakossági petíció is indult, felmérések szerint az emberek nagy többsége nem támogatta a megtartását, tiltakoztak ellenzéki pártok és Karácsony Gergely főpolgármester. Sőt még Müller Cecília országos tisztifőorvos sem tartotta jó ötletnek a tűzijáték megtartását.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.