Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Már több mint 40 Fidesz-közeli vállalkozó cége szerepel a legnyereségesebb 500 között. Ebből 13 Mészáros Lőrincé, pedig zászlóshajója veszteséges volt. Vajna Tímea is csinos osztalékot vett ki kaszinóörökségéből.
A legnagyobb nyereséget elért 500 magyarországi cég között már több mint negyven olyat találunk, amelynek tulajdonosa a NER valamelyik emblematikus figurája. Évről évre, toplistáról toplistára többet. Ez is az országépítés egy formája, amennyiben – az egykori rákosista jelszót parafrazeálva – övék az ország, maguknak építik. A legeminensebb építőtanonc természetesen a kormányfő gyerekkori pajtása, a Simicska Lajos korábbi főoligarcha 2015-ös kegyvesztetté válásakor fölemelkedett Mészáros Lőrinc. Neki 13 érdekeltsége tűnik föl az 500 nyereségrekorder sorában, igaz, nem mindnek ő az egyetlen tulajdonosa.
Cégbirodalmának egyik zászlóshajója, az Opus Global például tőzsdei cég, papírjainak 26,6 százalékát bárki adhatja-veheti, Mészáros és – éppen válófélben lévő – felesége közvetlen és közvetett befolyása azonban 70 százalék körül van. Ám az Opus nevét hiába keresnénk a rangsorban, a 2019- es évet ugyanis a felcsúti milliárdos Beatrix lánya által elnökölt holdingcég durva, 34 milliárd forintos veszteséggel zárta.
Csöppet sem volt szégyenlős Andy Vajna volt filmügyi kormánybiztos özvegyen maradt ifjú felesége. Ő közel 15 milliárdos osztalékot vett ki az ölébe hullott két kaszinócégből, a Vajna további érdekeltségeit kezelő AV Investments pedig 37 millió dollárt, azaz mintegy 11 milliárd forintot utalt át Las Vegasban bejegyzett anyacégének. Vajna Tímea türelmetlensége egyébként nem volt alaptalan. Idén májusban a kizárólagos állami koncessziókat birtokló kaszinócégeknek is új gazdái lettek Garancsi István és Szalay-Bobrovniczky Kristóf személyében.
A legsikeresebb NER-cégekről, illetve az 500 hazai nyereségrekorder vállalatról részletesen olvashat az eheti HVG hetilap mellékletében, és online a hvg360-on.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.