szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem tudni, hogy az autógyártást sújtó félvezetőhiányt mikorra sikerül orvosolni.

Október első hetében leállítják a németországi Eisenachban működő Opel-gyárat a globális csiphiány miatt – jelentette be az autógyártó. A közlemény szerint legalább az év végéig szüneteltetik a termelést.

A mintegy 1360 dolgozót bejelentik rövidített munkaidőre, így bérük nagy részét az állami támogatás révén megkapják.

Legkorábban 2022 elején indulhat újra a termelés, de konkrét dátum nincsen. Ezt azzal indokolták, hogy a félvezetők hiánya miatt az egész ágazat rendkívüli helyzetben van, és nem lehet tudni, hogy mikorra állnak helyre a gyártáshoz szükséges ellátási láncolatok.

Még legalább másfél évig tarthat a chiphiány, ami kiütötte a magyar autógyárakat is

A világ egyik legjelentősebb elektronikai bérgyártója szerint 2022 közepén-végén szűnhet meg az alkatrészhiány, de van, aki szerint még két év múlva sem lesz jobb a helyzet.

Az eisenachi üzemben tavaly két és fél hónapig állt a munka, idén augusztusban is kényszerszünetet kellett tartani, mert egy elektronikai alkatrészeket gyártó malajziai beszállítónál a koronavírus-járvány miatt felfüggesztették a termelést.

A csiphiány a vállalatcsoport egészét sújtja, adataik szerint a január–júniusi időszakban 700 ezer autót nem tudtak legyártani miatta. Ennek ellenére a társaság 75 milliárd euró bevételt és 5,9 milliárd euró nyereséget ért el hat hónap alatt.

Magyarországon az esztergomi Suzuki, a kecskeméti Mercedes és a győri Audi-gyár is leállt már a félvezetőket tartalmazó alkatrészek hiánya miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!