szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ártándon 2046-ig kapott engedélyt a milliárdos vállalkozó, a közeli biharkeresztesi gyárukat láthatják el innen nyersanyaggal. Most ezt a területet minősítették beruházási célterületnek.

Három tucat helyrajzi számon levő területet nyilvánított a kormány beruházási célterületté, hasonlóan a délegyházi kavicsbányákhoz. Ott egyelőre 432 hektárra kapott engedélyt a Bayer Construct cégcsoport érdekeltségéhez tartozó Kvarchomok Kft., hogy építőanyagot termeljen ki, most pedig a szintén Balázs Attila érdekeltségébe tartozó biharkeresztesi Viastein Kft. Ártándon bányászhat 120 hektáron, ezt a területet nyilvánították most a Magyar Közlönyben megjelentek szerint beruházási célterületté.

Bár a közlönyből nem derül ki, hogy ki bányászhat majd ott, de a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal a Viastein Kft.-nek adott a területre környezetvédelmi engedélyt még áprilisban.

A Viastein Kft. 2017-ben épített gyárat Biharkeresztesre, főként térköveket gyártottak. 2020 augusztusában adták át a kibővített üzemüket, egy betonelemgyártó részleget. Biharkeresztesen a Viastein 27 hektáron működik a város ipari parkjában, a tervek szerint elindul egy falazóelemgyár is ugyanitt. Tavasszal még Süli János, a paksi atomerőmű beruházás kormánybiztosa is ellátogatott Biharkeresztesre, ekkor az is elhangzott ott, hogy bár az orosz fél versenyeztet, de a magyar oldalról tesznek ajánlatokat beszállítókra, ezek közé a Viastein is bekerülhet.

Kavicskirállyá koronázta a kormány a vállalkozót, aki szívességet tett Mészáros Lőrincnek

Az építőanyagok áremelkedésének fedősztorijával éppen most játszották át a magyar ásványvagyon jelentős részét a kormány egyik kedvenc üzletemberének, Balázs Attilának.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!