szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ráadásul, a mezőhegyesi Ménesbirtoknak is drágán adja, amelynek felügyelő bizottságában ott ül a műtrágyát beszállító KITE Zrt. tulajdonosa, Csányi Sándor fia.

Az Átlátszó több műtrágyabeszerzést is megnézett, amelyekre a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. az utóbbi években írt ki közbeszerzéseket. Kiderült, hogy jellemzően vagy az IKR Agrár Kft., vagy a KITE Zrt. volt a befutó ezeken a közbeszerzéseken. A jövő évi műtrágyabeszerzésre a KITE Zrt. egyedüliként jelentkezett, és átlagolva számolva a beszerzendő típusok tonnánkénti árát, a mostani ajánlatban a tavalyi árak kétszeresére kötött szerződést az állami tangazdaság és Csányi Sándor cége.

A lap kiemeli, hogy a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. tulajdonosi jogait átvevő Jövő Nemzedékek Földje Alapítvány kuratóriumának tagja a műtrágyát beszállító cég tulajdonosának fia, Csányi Attila, aki egyébként a Ménesbirtok felügyelő bizottságában is ott ül.

Az Átlátszó utal arra, hogy az elmúlt hetekben, miután a GVH 14 milliárd forintos bírságot is kiszabott a Nitrogénművek Zrt.-re, a kormány rendszeresen azzal kampányol, hogy a műtrágyagyár tulajdonosa, Bige László kartellezesének az eredménye a műtrágyaárak drasztikus emelkedése.

Frissítés:

Cikkünk megjelenése után reagált Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, aki szerint cége versenyben, más piaci szereplőknél kedvezőbb ajánlattal nyerte el a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. 2022-es műtrágya szállítási szerződését. Azt is megjegyezte, hogy a KITE Zrt. nem gyárt műtrágyát, azt kereskedőként, agrárintegrátorként forgalmazza, így „az ügyfeleinek kínált árat a beszerzési árak, azaz a gyártók által meghatározott piaci ár determinálják”.

Mint írta, „Ismereteink szerint a döntéshozatalban Csányi Attila, a KITE Zrt. tulajdonosának fia prudenciális okokból nem vett részt.”

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!