szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem az első bírságot kapja az OTT-ONE Nyrt., ezúttal azonban a Magyar Nemzeti Bank feljelentést is tett. A jegybank szerint a cég valótlan vagy félrevezető tájékoztatásokat tett közzé a szerződéseiről, majd amikor ezekből nem lett bevétele, arról már nem szólt a befektetőknek.

Tiltott piaci manipuláció, valamint a rendkívüli tájékoztatottsági kötelezettség szabályának megsértése és a bennfentes információ haladéktalan nyilvános közzétételének elmaradása miatt 111 millió forintra bírságolta a Magyar Nemzeti Bank az OTT-ONE Nyrt.-t. Ez a cég volt a 2020-as lélegeztetőgép-beszerzés egyik szereplője.

Azt a hvg.hu, illetve a hvg360 írta meg még 2020 nyarán, hogy az OTT-ONE egy felügyelőbizottsági tagja tulajdonosa annak a cégnek, amely több mint 6 milliárd forintért üzembe helyezhette a kínai lélegeztetőgépeket. Miután ezt megírtuk, a cég elnök-vezérigazgatója azt közölte, hogy a sajtóból értesült az összeférhetetlenségből, és visszahívják a szóban forgó felügyelőbizottsági tagot.

Az MNB bennfentes kereskedés miatt még 2020 őszén 5 millió forintra bírságolta a vállalatot, valamint egy részvényesét 10 millióra, 2021 áprilisában pedig felfüggesztette a cég részvényeinek tőzsdei kereskedését. A jegybank indoklása szerint az OTT-ONE hiányosan, lényegi információkat elhallgatva tette közzé azt az információt, hogy a könyvvizsgálója rendkívüli felmondással visszaadta a megbízását. Azért is bírságolt az MNB, hogy sem a 2020-as, sem a 2021. első félévi beszámolót nem tették közzé.

A mostani vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy a cég rendszeresen adott nem megalapozott, nem teljes körű vagy egyenesen valótlan hírt jelentős értékű tranzakciókról. Ezekkel azt a hamis látszatot keltette, hogy érdemi bevétel, haszon keletkezett volna nála ezekből az ügyletekből. „Mindezek miatt megalapozatlanul alakulhatott ki a valóságnál pozitívabb kép a befektetőkben az OTT-ONE-ról” – olvasható a jegybank indoklásában.

Az is megesett, hogy miután beszámolt egy-egy nagyobb szerződésről, a cég végül nem végzett érdemi gazdasági tevékenységet, azokból nem származott bevétele, sőt egyes közzétett szerződések teljesítés nélkül meg is szűntek. Ezekről viszont már nem tettek közzé tájékoztatást.

Márpedig ha a korrigáló tájékoztatások elmaradásával a kibocsátó hamis vagy félrevezető jelzéseket ad, az piaci manipulációnak minősül. Ezt pedig nem lehet egy egyszerű pénzbírsággal megúszni: az MNB megállapításai felvetik a tiltott piacbefolyásolás gyanúját, ezért a jegybank feljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen.

Az OTT-ONE emellett számos esetben nem tette közzé haladéktalanul a bennfentesként azonosított információt, de nem döntött azok nyilvánosságra hozatalának késleltetéséről sem, ezzel jogszerűtlenül akadályozta, hogy a befektetők minél hamarabb megismerhessék a bennfentes információkat – írta az MNB.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!