szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar Sberbank hitelállományának eladásából is pénzt vár a végelszámoló. Mint megtudtuk, a multi jellegű nagybankok maradtak versenyben, a Gránit Bank inkább visszalépett, mert csak egy új üzletág felépítésével tudná átvenni a hitelállományt.

A jelentkezések értékelése előtti utolsó pillanatban visszatáncolt a Gránit Bank a bedőlt magyar Sberbank hitelállományára kiírt pályázattól – értesült a HVG. Úgy tudjuk, végül a multi jellegű nagybankok maradnak versenyben a Sberbank különféle ügyfélállományaiért, az Erste, a K&H, a Raiffeisen és az UniCredit.

„A Sberbank Europa AG minden szerződéses kötelezettségének eleget tett” – nyilatkozta a HVG bécsi tudósítójának Klaus Grubelnik, az ottani pénzügyi felügyelet, az FMA szóvivője. Ez azért történhetett meg, mert a magyar Sberbankot is tulajdonló bécsi holding életképes részeit eladták, egyebek mellett a török a Deniz Bank osztrák leányának. Az MNB tájékoztatása szerint a pénzből elvben jut a magyar Sberbanknak is, de ez még nem teljesen biztos.

A magyar leány azért ment csődbe, mert a HVG információi szerint közel százmilliárdnyi betétet tartott az anyjánál. Az Ausztriában bejegyzett Sberbank Europe AG végelszámolását még az orosz–ukrán háború első napjaiban rendelte el az európai szanálási hatóság, a hivatalos indoklás óvatos megfogalmazása szerint a tulajdonosától, az orosz Sberbanktól érkező negatív hatások okozta súlyos fizetőképességi és tőkehelyzete miatt – vagyis azért, mert az orosz Sberbankot padlóra küldték az orosz pénzintézetekkel szembeni szankciók. Ez után vonta vissza a Magyar Nemzeti Bank a Sberbank Magyarország Zrt. tevékenységi engedélyét is és kezdeményezte a bíróságon a végelszámolást.

A végelszámoló PSFN Kft. a magyar Sberbank hitelállományának eladásából is pénzt vár – az érdeklődők múlt péntekig pályázhattak erre. Lenne mire költeni, hiszen az Országos Betétbiztosítási Alap közel 150 milliárd forintból kártalanította a betéteseket, akiknek ezenfelül még nagyjából 200 milliárdnyi követelésük maradt. A pályázatok elbírálásakor a fő kritérium az ár lesz, ami a csődhelyzet miatt csakis diszkontált lehet.

Miután az e heti HVG-ben megjelent a hitelállományért kiírt pályázatról szóló hír, már lapzártánk után érkezett az információ a nemrég Tiborcz István résztulajdonába került Gránit Bank visszalépéséről. Az utolsó pillanatban történt visszatáncolásnak a HVG értesülései szerint az az oka, hogy a Sberbank lakossági ügyfélállományában nagyon nagy az aránya a személyi kölcsönöknek, amelyekre az orosz hátterű bank előnyös kondíciókat kínált, ám a Gránit Bank ilyen típusú hiteleket nem nyújt. Egy új üzletág felépítése sokba kerülne nekik, többe, mint amekkora diszkontárat az eladó állományon – ami állítólag nem rossz az ügyfelek fizetőképessége szempontjából – el lehet érni, ezért nem érné meg a banknak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

A Sberbank összeomlása küldte mínuszba az Erstét

Negatív lett az Erste adózás utáni eredménye az első negyedévben. Az egyik legfontosabb oka ennek az, hogy a Sberbank végelszámolása miatt 7,9 milliárd forint extra befizetést rendelt el az Országos Betétbiztosítási Alap.