szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mostani és a várható üzleti helyzetet is pozitívnak, de a fél évvel korábbinál rosszabbnak látják a cégek vezetői.

A nagyvállalatok, a feldolgozóipari cégek, az exportáló vállalatok és a külföldi tulajdonban lévő cégek optimistábbak, a legkisebb vállalkozások viszont stagnáló gazdasági helyzetre számítanak, a kizárólag belpiacon értékesítő vállalatok és az építőipari cégek is lényegesen kedvezőtlenebbnek látják várható helyzetüket – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének felméréséből.

Az áprilisban elvégzett kutatásban a GVI Konjunktúramutató az októberi +38 pontról +31 pontra csökkent (+100 lenne akkor, ha minden cég tökéletesre értékelné a helyzetet, -100 akkor, ha mindegyik az elképzelhető legrosszabbra). A bizonytalansági mutató értéke emelkedett 2021 októberéhez képest, jelenleg 53 ponton áll. Vagyis a koronavírus okozta válsághoz képest sokat javult a helyzet, de rosszabb, mint fél évvel ezelőtt volt, és a bizonytalanság is nagyobb.

A jelenlegi és a várható üzleti helyzetet egyaránt negatívabban ítélik meg a vállalkozások, mint az előző félévben. A jelenlegi üzleti helyzet mutatója 6, a várható üzleti helyzeté pedig 15 ponttal romlott 2021 októberéhez képest, 31, illetve 15 pontra.

A gépberuházások várható volumene +4, míg az építési beruházásoké -13 ponton áll. Októberhez viszonyítva az építési beruházások várható volumene esetében 4 pontos emelkedés következett be, míg a gépberuházások esetében 2 ponttal csökkent a mutató az előző félévi értékhez képest.

A megrendelések várható alakulásával kapcsolatos várakozások szintén romlottak: az előző félévhez képest 8 ponttal csökkent a mutató értéke, így jelenleg +38 ponton áll.

A vállalkozások a következő fél évben kisebb mértékű munkaerő-keresletre számítanak: az egyenlegmutató +12 ponton áll, vagyis 7 ponttal alacsonyabb 2021 októberéhez viszonyítva. Az összes vizsgált vállalati kategóriában többségben vannak azok a cégek, amelyek létszámbővítést terveznek a következő fél évben, de nagyok a különbségek: a részben exportra dolgozó cégek, a szolgáltató szektor, illetve az 50 fősnél nagyobb vállalatok számolnak jelentős munkaerő-kereslettel.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!