szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Május elején 0 (nulla) szabad kapacitást hirdetett meg a Mavir új erőművek rendszerbe állítására, vagyis nem lehet semmiféle új energiatermelő erőművet a hálózatra kapcsolni. Az iparági egyesületek nyílt levélben figyelmeztettek, hogy ezzel veszélybe kerülnek nemcsak a szektor szereplői, de szén-dioxid-kibocsátás csökkentési célok teljesítése is.

Nyílt levélben kérik számon a napelemesek Palkovics László ipari és technológiai miniszteren azt, hogy a hazai elektromos rendszerirányítás nem biztosít lehetőséget új napelemes erőművek csatlakozásához. A fejlemény, mint a május 20-án kelt levélben írják,

az ország érdekeivel szöges ellentétben áll, veszélybe sodorva ezzel egy egész szektort, a széndioxid-semleges gazdaság mielőbbi elérésének valószínűségét és korlátozva az ország önellátási esélyeit is.

Az elégedetlenség oka, hogy a május 3-án a kapacitás-közzétételi eljárásban egészen pontosan semennyi szabad kapacitást nem tettek közzé, az érték mind a "Kiadható aktuális szabad erőművi csatlakozási kapacitás", mind a "Korlátozottan kiadható időjárásfüggő szabad erőművi csatlakozási kapacitás" esetében egyformán 0 (nulla) megavoltamper volt.

Az iparági szervezetek, mint írták, ezt nem tudják másként értelmezni, mint hogy a hálózati szolgáltatók felfüggesztették a naperőművek csatlakozásának lehetőségét, ami szerintük

  • felmérhetetlen károkat okoz a megújuló energiatermelő ágazatnak és a magyar gazdaságnak,
  • megtöri a szakemberek karrierjét,
  • kilátástalan helyzetbe hozza a jellemzően magyar kis- és középvállalkozásokat,
  • kedvezőtlen hatással lesz az áram piaci árára,
  • és emiatt még több pénzt kell pumpálni a rezsicsökkentés fenntartásába.

Az iparági szervezetek transzparencia és az információ hiányát is problémásnak tartják, mivel nem tudni, hogy a hazai hatóságok miként számítják ki a szabad és lekötött kapacitásokat, miként jutottak arra, hogy a kiírásban nulla lett az előbbi érték, mikor és hogyan fejlesztik a villamosenergia-hálózatot, és miként kaphatnak a nulla meghirdetett kapacitás ellenére esetleg mégis mentességet a megújuló termelők.

Levelükben nehezményezik azt is, hogy Magyarországon 2010 óta nem lehet szélerőműveket építeni, amikkel pedig jól ki lehetne egészíteni és egyenlíteni a naperőművek egyenetlen teljesítményét, ami enyhítené a rendszer terhelését is. A szervezetek azt is el szeretnék érni, hogy bevonják őket az egyeztetésekbe, és összhangba kerüljön a megújuló iparág és a hálózat fejlesztése, emellett iparági konzultációt is kezdeményeztek.

A kérdéses közzétételt kiadó Mavir korábban közleményben jelezte, hogy a hazai energiatermelés átalakult, és a korábban jellemző néhány nagy termelő helyett sok kis időjárásfüggő termelő jelent meg. Arról is írtak, hogy a lépés nem jelenti a zöldenergia termelés fejlesztésének leállítását,

viszont a rendszer infrastruktúra oldalát és rugalmasságát szinkronba kell hozni az időjárásfüggő kapacitások rohamos növekedésével a biztonságos energiaellátás fenntartása érdekében.

A napelemes iparági szereplők által felvetett problémákat már egy március elején közzétett nagyszabású jelentésben is szerepeltek, amiből kiderült, hogy kedvezőtlen szabályozás a legjobban Magyarországon gáncsolja a megújulók gyors terjedését.

Egész Európában bukdácsol, de a legjobban Magyarországon gáncsolják a megújulók gyors terjedését

Lehangoló képet rajzol Európáról az első olyan nagyszabású jelentés, amelyben a megújuló energiaforrások elterjedését akadályozó tényezőket vizsgálták meg az uniós tagállamokban. A készítők szerint hiába áll az EU teljes mellszélességgel a megújulók mellett, ha a tagállamok szabályozása számos területen akadályt jelent a gyors terjedés előtt. Magyarország összességében és egyes kulcsterületeken is a legrosszabb helyen áll.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Lehet, hogy át kellene tájolni a napelemeket Magyarországon

Az ELTE kutatói a napraforgók fénymaximalizáló viselkedését vizsgálva arra jutottak, hogy a napelemtáblák akkor termelik a legtöbb energiát Magyarországon, ha nem délre, hanem a dőlésszögüktől függően kissé kelet felé tájolják azokat.