szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A föld több mint 20 hektáros.

Összesen 21,5 hektáros nagyságú az a földterület, amit Tiborcz Sándor Istvánné, a miniszterelnök vejének anyja vásárol meg a Fejér megyei Csabdi térségében – tudta meg az RTL.hu. Azt is írják, hogy a szántót, legelőt és erdőt is tartalmazó birtokért összesen

60 millió forintot kell fizetnie Tiborcz István anyjának.

Tiborcz Sándor Istvánné földművesként, elővásárlási jogával élve veszi meg a területet, a törvény ugyanis elővásárlási jogot biztosít a szomszéd földtulajdonosoknak. A miniszterelnök vejének anyja évek óta Csabdiban lakik és – más, családon kívüli magánszemélyekkel közösen – tulajdonosa egy szomszédos, másfél hektárnyi erdőnek.

A portál szerint a földhivatali papírok és az adásvételi szerződés alapján a következőket tudni:

Az eladó tavaly októberben két, egymással szomszédos földet örökölt, egy 1,5 hektáros erdőt és egy 21,5 hektáros szántót, erdőt, legelőt. Áprilisban elcserélte a kisebbiket Tiborcz Sándor Istvánnéval. Azt nem tudni, mit adott cserébe a miniszterelnök nászasszonya. Ezáltal Tiborcz Sándor Istvánné mint helyben lakó és szomszédos földtulajdonos elővásárlási jogot szerzett a nagyobb földre. Idén májusban élt a lehetőséggel és adásvételi szerződést kötött a 21,5 hektáros területre.

A portál szerint Orbán Viktor vejének anyja a szerződésben nyilatkozott arról, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, valamint, hogy öt évig nem adja el a területet. A 60 millió forintból 6 milliót előlegként kell kifizetni, a fennmaradó 54 millió forintot pedig egy összegben kell átutalni az eladónak.

Az RTL.hu megkeresésére Tiborcz István sajtósa annyit közölt, hogy az adásvétel transzparens módon, a jogszabályok betartásával történt.

Egy 2015–2016-os jelentés szerint Fejér megyében összesen több mint 490 hektárnyi föld került Tiborcz István, az apja, valamint a testvére tulajdonába, ezekért pedig a nyilvános földárveréseken 569 millió forintot ajánlottak. A földek után jelentős agrártámogatás is jár, a Tiborcz család eddig összesen több mint egymilliárd forinthoz jutott a Vidékfejlesztési Programból az RTL.hu szerint.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!