szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ellátogattunk a sportarénába, hogy feltérképezzük, mi várja az állásajánlatokon kívül az érdeklődőket.

Ismét hibrid formában, személyesen és online rendezték meg a HVG Állásbörzét április 26-a és 28-a között, az esemény első két napján a Papp László Sportarénában várja az érdeklődőket mintegy 120 hazai és nemzetközi vállalat, a harmadik nap már csak online várják az érdeklődőket. Ezzel párhuzamosan a kiállítókkal online is fel lehet venni a kapcsolatot, szakmai előadásokat pedig péntek estig lehet itt hallgatni.

Az első napon mi is ellátogattunk a kiállításra, ahol a színpadon többek között szituációs gyakorlatokban mutatta be Pokorny Lia, Ötvös András és Elek Ferenc a munkahelyi konfliktusokat, melyeket szakértők kommentáltak. Megtudhattuk például, hogy naponta átlagosan húsz játszmát meccselünk le kollégáinkkal, feletteseinkkel vagy beosztottjainkkal és azt is, a munkavállalók két típusra oszthatók személyiségük szerint: „kutyákra és macskákra”. Míg előbbiek sokat beszélnek és nehezebben koncentrálnak feladataikra, utóbbiak görcsösen ragaszkodnak az előre megbeszéltekhez és nehezen oldódnak fel. Emellett a kutyákra jellemző, hogy kommunikatívabbak és szívesebben dolgoznak közösen másokkal, a macskák pedig céltudatosabbak és precízebbek – ideális esetben tehát ezek a személyiségek nagyjából egyenlő arányban vannak jelen egy munkahelyen.

Túry Gergely

Mind a vállalatok, mind a fejvadászcégek úgy látják, továbbra is tartják magukat az elmúlt évek munkaerőpiaci trendjei, vagyis a cégek leginkább projektmenedzsereket, IT-, sales- és HR-szakembereket keresnek, de fontos szempont az idegen nyelvek ismerete is. Azt is többen elmondták, egyre több tanár gondolkodik karrierváltásban, sokan adminisztratív és HR irányba mennek el az oktatás helyett.

Az előadások és munkáltatók standjai mellett tanácsadók is segítik az álláskeresést: a látogatók kaphatnak karriertippeket, gyakorolhatnak állásinterjúra és az önéletrajz összeállításában is kérhetnek segítséget. Ez utóbbi standhoz odamentünk mi is, hogy megtudjuk, mik a leggyakoribb hibák, amiket a jelentkezők elkövetnek: a grafikai elemek nélkül összerakott word-dokumentum és a túl általános, „szeretek csapatban dolgozni” szerű megfogalmazások nagy valószínűséggel nem hozzák meg a kívánt sikert.

Elindult a legnagyobb élő állásbörze 120 cég 3000 állásajánlatával

Álláskeresés közben számos kérdés merül fel bennünk, és minden rokonunk, barátunk, ismerősünk és kollégánk azt gondolja, ő tudja rájuk a legjobb választ. Ha úgy érzi, ezekben inkább szakemberekre hallgatna, látogasson el a szerdán kezdődő HVG Állásbörzére. Ha pedig arra kíváncsi, hogyan fordíthatja előnyére a ChatGPT-t a munkakeresésben, olvasson tovább!

Arra is kíváncsiak voltunk, milyen tippeket adnak divatszakemberek, ha interjúra készülünk, az ugyanis egyre nyilvánvalóbb, hogy már kevés munkahely követeli meg a klasszikus öltönyt vagy kosztümöt. Természetesen figyelembe kell venni, milyen céghez készülünk interjúra, de férfiként nyugodtan felvehetünk farmert egy inggel és zakóval (nyakkendő nélkül), csak arra kell figyelni, hogy ezek ne egy öltönyszettből származzanak, hanem önálló darabok legyenek. Nőknél fontos, hogy ne legyen túl rövid a szoknya, túl kivágott a felső, ne vegyünk fel hét centiméternél magasabb cipőt, és bátran válasszunk egymással harmonizáló színeket. Mindezek mellett a legfontosabb természetesen az, hogy ápolt legyen a megjelenésünk, és különösen ügyeljünk a cipőnk tisztaságára is.

Fontos munkaerőpiaci változás, hogy bár egyelőre nem jelentős mértékben, de egyre több munkáltató igyekszik mindenki számára befogadó légkört kialakítani, ennek egyik lépése az is, hogy lehetőséget biztosítsanak a megváltozott munkaképességű jelentkezők számára is. A témáról a Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesületének standjánál beszélgettünk és megtudtuk, a legnagyobb kihívást az érdekképviseletben az jelenti, hogy a cégek nem is tudják, pontosan milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy például egy látássérült munkavállalót foglalkoztassanak, pedig ez sokszor még jelentős pluszköltséggel sem járna. A szervezet emellett segítséget nyújt az érintett csoportok számára is, a munkavállalásukat támogató jogszabályi háttérrel ugyanis sokan nincsenek tisztában.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!