szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hetek óta találgatások tárgya: ki vezetheti tovább birodalmát halála után?

Nyilvánosságra hozták Silvio Berlusconi végrendeletét, amelyből kiderült, hogy a családi holding, a Fininvest nevű cég többségi tulajdonát két legidősebb gyermekére, Marinára és Pier Silvióra bízta a milliárdos vállalkozó és politikus – írja a BBC. A családi cég ötvenhárom százalékát kapták a június 12-én elhunyt négyszeres miniszterelnök legidősebb gyermekei.

A céget 1975-ben alapította, ami média- és kiadói tevékenységet végez, de befektetési és biztosítási vállalkozásként is ismert volt. Berusconi, mint a végrendeletből kiderült, nem egyenlő arányban osztotta meg a cégrészesedést gyermekei között: Marina és Pier Silvio, akik az első házasságából származnak, nagyobb arányban részesültek, mint a második feleségétől származó három másik gyermeke – Barbara, Eleonora és Luigi. A két legidősebb gyermek az 1990-es évek eleje óta tölt be vezető szerepet a családi vállalkozásban.

A végrendeletet Berlusconi tavaly januárban vetette papírra, még az előtt, hogy a San Raffaele kórházba ment kezelésre. Akkor jelezte, arra az esetre készül, hogy ha nem térne vissza az intézményből.

Berlusconi a cégbirodalma mellett, 100 millió eurós vagyont hagyott halálakor élettársára, az 53 évvel fiatalabb Marta Fascinára is, akivel ugyan nem voltak házasok, de feleségének nevezte a halálos ágyán. Berlusconi testvére, Paolo szintén 100 millió eurót kap, míg a néhai miniszterelnök közeli tanácsadója, Marcello Dell'Utri 30 millió eurót.

Berlusconiban az olaszok meglátták saját magukat, és mindent megbocsátottak neki

Silvio Berlusconi maga volt a megtestesült összeférhetetlenség és a mértékét vesztett hiúság. Milliárdosként pár hónap alatt felépített pártja győzelmei révén húsz éven át háromszor került a miniszterelnöki székbe, miközben óriási médiabirodalma és a kézivezérelt törvényhozás minden balhés ügyből kimentette. A Berlusconi-varázs már régen elmúlt, de a politikájának hatása annyira megmaradt, hogy most is azok a pártok kormányoznak Olaszországban, amelyekkel 1994-ben elképzelte.

Egyelőre nem világos, hogy Berlusconi számos más értékes vagyontárgya hogyan öröklődik tovább; így például számos luxusvillájának tulajdonáról egyelőre nincs pontos információ. A Milánótól északkeletre, Arcore-ban található, 18. századból származó San Martino villája például 3500 négyzetméteres, de további ingatlanjai voltak a Maggiore-tónál, Rómában, Cannes-ban, a Karib-tengeren és másutt is.

Berlusconi ingatlanjainak ékköve pedig a Villa Certosa, egy szardíniai kastély, amelyet az 1970-es években vásárolt. Itt látta vendégül a világ vezetőit, Vlagyimir Putyintól George W. Bushig. A 126 szobás villa úgy néz ki, mint egy vidámpark, és egy lávát lövelő vulkán is található benne. Értékét 259 millió euróra becsülik.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!