szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Integritás Hatóság élénken érdeklődni kezdett a Süli János volt miniszter családi vállalkozásának 730 milliós EU-s támogatásával összefüggő közbeszerzési ügyben. Hadházy Ákos képviselő szerint a cég korábban a pénzt szarvasmarhatelep rekonstrukcióra kapta, de ennek máig nincs nyoma.

Hadházy Ákos független képviselő észrevette, hogy a kormány által EU-s nyomásra létrehozott korrupcióellenes szervezet, az Integritás Hatóság érdeklődni kezdett egy olyan gyanús ügyben, amelyik Süli János (képünkön), a paksi bővítésért felelős egykori kormánytag családjához köthető.

A politikus Facebook-posztja szerint az Integritás Hatóság hat beadványt küldött a Közbeszerzési Döntőbizottságnak a Süliék családi cégének 750 millió forintos EU-s projektje miatt. Hadházy a beadványok címéből arra következtet, hogy nem a törvénynek megfelelően választották ki az építő céget.

Az ügyet annak idején a 444.hu tárta fel és cikkük szerint Süliék családi cége, a Biogas Productor Kft. három pályázaton 730 millió forint EU-s pénzt nyert el egy romos szarvasmarhatelep felújítására, vágóhíd építésére, illetve kutatásra.

Korábban Hadházy is írt az ügyről, amit „Marha jó üzlet!”-ként jellemzett és az OLAF-hoz fordult miatta. Most pedig ellenőrizte a helyszínt és azt találta, hogy 5 évvel a pénz átutalása után sem látszik nyoma se felújításnak, se építkezésnek, se kutatási tevékenységnek.

Ami pedig az Intergritás Hatóság érdeklődését illeti, Hadházy feltette a kérdést: „Örüljünk? Működik az igazságszolgáltatás?” Majd meg is válaszolta: „Jaj, dehogy. Ha működne, nem a kamu antikorrupciós hatóság kaparhatná az ügyet, hanem a Süli család már régen bíróság előtt állna.“

A 444.hu friss cikke emlékeztet, hogy a közbeszerzési hatóság úgy kerül képbe, hogy Süliék cégének az építkezésre – mivel EU-s pénzről volt szó – magáncég létére is közbeszerzési eljárásban kellett vállalkozót keresniük.

A cikk kitér arra is, hogy Süli János még kormányzati pozíciója előtt a fiára íratta a céget, Süli Balázs pedig cáfolta Hadházy értelmezését, miszerint az ügy a „21. századi feudalizmus" mintapéldája. Állítása szerint a tehenészet régi projektjük, az előkészítésén egy évtizede dolgoztak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!