szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az eredeti megállapodásnak megfelelően az Erste-csoport visszavásárolja a magyar államtól a 2016-ban eladott, 15 százalékos részesedést magyarországi leányában. A magyar állam 69 milliárd forintot keresett az ügyleten.

Az Erste Csoport visszavásárolja magyarországi leányvállalata, az Erste Bank Hungary Zrt. (EBH) 15 százalékos részvényhányadát a magyar állami tulajdonú Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-től – jelentette be közleményben a pénzintézet, amire a Gazdaságfejlesztési Minisztérium is ráerősített. A felek a részvények visszavásárlásáról szóló szerződést november 10-én írták alá, a tranzakciót e hónap végéig zárják le.

A novemberben záruló tranzakció értéke 87,55 milliárd forint (kb. 230 millió euró), amely 125 százalékos többlet a 2016-os eladási árhoz (38,9 milliárd forint) képest. Mindemellett az EBH az említett időszakban mintegy 20 milliárd forintnyi osztalékot is fizetett a Corvinusnak. Vagyis a magyar állam összesen 68,65 milliárd forintot keresett azon, hogy a részesdés átment a kezén.

Az ügylet nem a semmiből érkezett, a magyar állam, az Erste Csoport és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) között kötött, a Corvinus és – az EBH-ban továbbra is 15 százalékos részesedést birtokló – EBRD részesedésvásárlásáról szóló megállapodás tartalmazott egy előzetesen rögzített mechanizmust a kisebbségi tulajdonhányad kivásárlására.

2015-ben az EBRD-vel kötött megállapodás keretében a kormány a bankadó 2016 és 2019 közötti jelentős csökkentése mellett vállalta, hogy nem szerez többségi befolyást a rendszerszinten fontos helyi bankokban, valamint a következő három évben magánkézbe adja a bankokban szerzett többségét. A kormány azt is vállalta, hogy tartózkodni fog az olyan törvényektől, amelyek negatív hatással lennének a bankok jövedelmezőségére, emellett biztosítani fogja a tisztességes versenyt és az egyenlő bánásmódot az egyes bankokkal szemben.

A magyar államnak továbbra is van érdekeltsége a magyar bankrendszerben, a Mészáros Lőrinc-közeli MBH Bank formájában.

Így rakta össze a magyar állam Mészáros Lőrincnek a NER szuperbankját

Az MKB megvásárlása, szanálása és reprivatizációja, a takarékok államosítása, integrálása és fű alatti privatizálása, a Budapest Bank megvásárlása és beadása a Bankholdingba: bő tíz év, sok-sok kacskaringó és pár elhullott káder után mostanra összeállt a szuperbank, amelynek fő tulajdonosa a fő NER-vállalkozó, kisebbik szelete pedig a NER-lovagok új generációjának emblematikus Matolcsy-árnyékáé.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!