szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az OTP fájó szívvel vonult ki Romániából. Oroszországból kijönnének, de csak hatalmas veszteséggel tehetnék, és úgy sem biztos, hogy sikerülne. A bankcsoport történetének legnagyobb felvásárlására készül, egyelőre titok, mely bankot vennék meg, de ajánlatot már tettek, egyebek mellett ezért fizet kevés osztalékot a bank. Csányi Sándor csak a sajtóból értesült arról, hogy a Gazprom lehet a Fradi főszponzora. Az OTP közgyűlésén jártunk.

Az OTP csütörtökön indikatív ajánlatot tett egy európai uniós országban működő bank megvásárlására – jelentette be Csányi Sándor elnök-vezérigazgató az OTP éves közgyűlésén megtartott expozéjában. Az ügyletről még annyit árult el, hogy ha sikerül nyélbe ütni, ez lesz a bankcsoport történetének legnagyobb akvizíciója. Illetve részben ezzel indokolta, hogy az OTP közel ezermilliárd forintos 2023-as eredménye után „csak” 150 milliárd forintot fizet ki osztalékként a részvényeseinek. További részleteket a közgyűlést követő sajtótájékoztatón sem árult el.

Azt azonban elmondta, hogy egyszer nézegettek egy német nagybankot is. Meg egy osztrákot is. De nem volt megfelelő az irányítási struktúra, túl drága is lett volna. Tulajdonképpen mindenfelé nézelődtek. Tegyük hozzá: ez aligha meglepő, az OTP üzleti stratégiájának központi eleme évek óta a nemzetközi terjeszkedés.

Arról, hogy az orosz Gazprom lehet a Ferencváros főszponzora, Csányi Sándor – aki egyben a futballszövetség elnöke – csak a sajtóból értesült, nem tudja, így lesz-e. Az ügyről elmondása szerint nincs határozott álláspontja. A Gazprom nem szankcionált entitás – emelte ki, hozzátéve: általában üdvözöl minden pénzt, ami a futballba érkezik.

Mit jelenthet a Gazprom támogatása a Fradinak és a magyar bajnokságnak?

Az európai futballban rutinos, de az ukrajnai háborúban is érintett orosz óriáscég lehet a Fradi új szponzora a Blikk értesülései szerint. Itthon példa nélküli anyagi lehetőségeket kaphat a hazai mezőnyből már most is magasan kiemelkedő FTC, kérdés, mire lehet ez elég nemzetközi szinten.

Oroszországban a teljes hitelállomány 0,14 százaléka van az OTP mérlegében, vagyis egyáltalán nem nagy szereplő. A háború kitörése óta 85 százalékos csökkentést hajtottak végre a vállalati hiteleknél. A kivonulás Oroszországból nem egyszerű feladat. Saccra 800 millió dollár lehet az orosz leány értéke. A szabályok szerint a felbecsült érték feléért értékesíthetnék, plusz adózni kellene, 280 millió dollár bevétel maradna az ügylet lezárása után, de az sem biztos, hogy az OTP engedélyt kapna az értékesítésre.

Csányi Sándor igazából nem érti, miért elvárás, hogy a nyugati bankok ilyen feltételek mellett vonuljanak ki Oroszországból. „Ha fél áron kell értékesíteni, az azt jelenti, hogy ingyen adunk át eszközt egy minden bizonnyal orosz új tulajdonosnak. Ezzel éppenséggel segítjük Oroszországot” – mondta Csányi.

Nagyon odafigyelünk a szankciók betartására

– hangsúlyozta Csányi Sándor. Az OTP-nek eddig egyetlen szankciós ügye sem volt. A romániai felügyelet indított eljárást szankciósértési ügyben, de pert indítottak a döntés ellen, és megnyerték – mondta el.

A romániai leány értékesítéséről Csányi Sándor azt mondta, nem szívesen jöttek ki az országból. De hiába fókuszáltak az ottani cég növekedésére, nem igazán sikerült előrelépéseket elérni, különösen a romániai piacon nagyon nehéz kis bankból nagy bankot csinálni, sok a szereplő, erős a verseny, beágyazott nagybankok működnek. 

Az OTP feladja Romániát

A növekedési célok teljesítéséhez felvásárlásokat kellett volna végrehajtani, erre azonban nincs esély. A román leányvállalat értékesítésével 348 millió eurót keres az OTP.

A közgyűlésen részt vett Varga Mihály pénzügyminiszter is. A politikus a magyar bankszektor zászlóshajójának nevezte az OTP-t, és arról is beszélt, hogy a magyar bankrendszerben keletkező profit után fizetett különadó hozzájárult a gazdaság stabilitásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!