szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?

A korábban Magyar Péter által vezetett Diákhitel Központ ismét leszerződött a Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó New Land Media és Lounge Design cégekkel. Magyar a kegyelmi botrány utáni elhíresült interjújában arról beszélt, hogy az állami cégeknek kötelezően a központi közbeszerzést megnyerő cégekkel kellett szerződni kommunikációs feladatokra, gyakran a piaci ár többszöröséért.

A Magyar Péter politikai berobbanását jelentő februári interjú egyik fajsúlyos állítása az volt, hogy a Diákhitel Központ Zrt. Magyar vezetése alatt túlárazott szerződéseket kötött a központi kommunikációs tendert elnyerő, Balásy Gyula milliárdos vállalkozó érdekeltségébe tartozó cégekkel.

Úgy látszik, Magyar színrelépése sem volt elég ahhoz, hogy az állami cég felülbírálja korábbi gyakorlatát: újabb szerződést kötöttek Balásy két cégével, a New Land Mediával és a Lounge Designnal, ezúttal 174 millió forintért.

A szerződést a zrt. közzétételi listája szerint 2024. május 16-án kötötték meg, a tárgyként egyszerűen csak “egyéb szolgáltatást” adtak meg – pontosan úgy, mint korábban szokták. A friss szerződés hatálya 2025. február 28-ig tart.

A megállapodás megtalálható a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) 2024 második negyedéves megbízásait tartalmazó közbeszerzési hirdetményben is. A 352 oldalas dokumentum 119-120. oldalán található rész szerint a tárgy “a Diákhitel Központ Zrt. 2024. évi kommunikációs tevékenységével és médiakampányaival összefüggő komplex kommunikációs feladatok ellátása”.

Az odaítélési szempontok között a legfontosabbak az egyes részfeladatok árai, így ebből kiderül, hogy a Balásy-cégek fő feladatai ezúttal az alábbiak lesznek:

  • kreatív koncepcióalkotás, szövegírás és grafikai tervezés
  • nyomdai szolgáltatások
  • fotózás, videófelvétel-készítés, rendezvénydokumentálás
  • film- és rádióreklám gyártása, televíziótechnika
  • marketing és dekorációs elemek gyártása
  • online ügynökségi feladatok
  • utazás, szállítás, egyéb logisztikai szolgáltatások.

A részfeladatra – ahogy a teljes közbeszerzésre is – az egyedüli pályázó a New Land és a Lounge konzorciuma volt. A hirdetményből az is kiderül, hogy a Diákhitel Központnak lehetősége van további 52 millió forint értékű beszerzés végrehajtására a vállalkozóktól.

Az NKOH által kiírt közbeszerzésnek csak kis részletét teszi ki a Diákhitel Központ-féle rész, a kormány kommunikációjára például 7,874 milliárd forintért szerződött a győztes konzorcium, de 1,2 milliárdos keretösszeggel dolgozhatnak a Magyar Bormarketing Ügynökség és a Visit Hungary feladatain is. Emellett 900 millió forint a keretösszeg a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. kommunikációjára, míg a Várkapitányság Nonprofit Zrt. programjait 800 millió forintból népszerűsíthetik. A közbeszerzésben foglalt 56 feladatot összesen 17,528 milliárd forintos keretösszegért kapta meg a New Land és a Lounge.

Magyar Péter a kegyelembotrány kirobbanását követően a Partizánnak adott interjúval került a közérdeklődés középpontjába. Az akkor még csak a botrány miatt a Fidesz európai parlamenti listájának vezetéséről lemondó volt igazságügyi miniszter Varga Judit exférjeként ismert Magyar részletesen beszélt arról, hogy a Diákhitel Központ vezérigazgatójaként elvárták tőle, hogy a cég kommunikációs szerződéseit a Balásy-féle cégekkel kösse meg, a piaci árnak gyakran többszöröséért. Azt is elmondta akkor, hogy végül azért távozásához is azt vezetett, hogy nem akarta aláírni az említett szerződéseket, mire jelezték neki, hogy “ezt nem kéne”.

Az immár ellenzéki politikus, a Tisza Párt új elnöke 2019 júniusától 2022 februárig volt a Diákhitel Központ vezérigazgatója, ezalatt a cég háromszor szerződött Balásy vállalkozásaival, előbb 176, majd 45,6, végül 227 millió forint nettó összeggel, mindháromszor „egyéb szolgáltatásról” szólt a szerződés. Azóta összesen négy újabb kontraktust kötött a cég a New Land–Lounge konzorciummal, a mostani, 174 milliós szerződéssel együtt összesen 571,84 millió forintért.

Ezek az összegek csak elenyésző részét jelentik a Balásy-cégek bevételeinek: a New Land árbevétele tavaly 78,6 milliárd forint, adózott eredménye 9,5 milliárd forint volt, a Lounge Designnál 20,9 milliárd, valamint 4 milliárd forint volt a két adat.

Három év alatt 714 százalékos növekedés – mit tudnak azok a cégek, amelyekkel Magyar Péter szerint kötelező volt szerződniük az állami cégeknek?

A szinte semmiből pillanatok alatt százmilliárdos árbevétel – ezt produkálta az a két kommunikációs cég, amelyeket Magyar Péter állami hátszelű túlárazással vádol, és amelyeknek az utcai óriásplakát-kampányai elől 2017 óta elmenekülni is lehetetlen volt. A Diákhitel Zrt. volt vezetője nagyvadra lő, de minimum kétséges, mit tudna bizonyítani a vádjaiból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!