szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kis- és közepes vállalkozások 61 százaléka tervez fejlesztést, ami az elmúlt negyedévekhez képest egész jó arány, de elmarad a 2022 tavasza előtti szintektől. Kiugró fejlesztési hajlandóság mutatkozik a szolgáltatószektorban – épp ott, ahol a legmagasabb az infláció.

A hazai vállalkozások közel kétharmada tervez valamilyen beruházást a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő 12 hónapos várakozásait vizsgáló K&H kkv bizalmi index második negyedéves eredményei alapján.

Habár a 61 százalékos beruházási hajlandóság nem tekinthető kiugró eredménynek, hiszen 2022 második negyedévéig a 70 százalék körüli arány volt jellemző, az elmúlt két év ingadozó várakozásai után azonban pozitív, hogy nem mentünk le ismét 60 százalék alá.

„A fejlesztések célját tekintve továbbra is az informatikai beruházások állnak az élen, amivel a cégek 29 százaléka tervez. Ezt követi a gépek és a gépjárművek beszerzése, előbbivel a cégek 21, utóbbi 19 százaléka kalkulál” – számolt be Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketingvezetője a felmérés eredményeiről.

A fejlesztési szándék jelentős eltéréseket mutat a gazdasági szektorokat tekintve. A szolgáltató cégeknél figyelhető meg kiugró fejlesztési szándék (66 százalék), míg a többi szektor közel hasonló szinten mozog: az ipari cégeknek 58, az agrárcégeknek 55, a kereskedelmi cégeknek pedig 54 százaléka tervez valamilyen fejlesztést.

Az eltéréseket – legalábbis részben – magyarázhatják az egyes szektorok teljesítménye közti különbségek. A gazdaság összességében véve meglehetősen gyengén teljesít (a kormány már csak 2 százalék körüli GDP-növekedést vár idénre) – ezen belül a szolgáltatószektor helyzete még meglehetősen jó. Az ipar szenved, az agrárium az aszállyal küzd, a kereskedelemben pedig csak nem akar érdemben felpattanni a kereslet.

KSH: Akkorát fékezett a magyar gazdaság, hogy kezdhetjük elengedni a megmaradt növekedési álmokat is

A legrosszabb várakozásokat igazolta a most kiadott GDP-szám, április-júniusban gyengébben teljesített a gazdaságunk, mint az év legelején. A fogyasztás nem nagyon akar beindulni, az iparunk gyenge, az építőipar tud csak segíteni, és az még nem is látszik ezeken a számokon, hogy az aszály mennyire le fogja rontani az éves teljesítményt.

Vélhetően az sem mellékes tényező, hogy a szolgáltatószektorban mért infláció kiemelkedően magas – a jelentős áremelések fedezetet jelenthetnek az esetleges fejlesztésekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!