szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Helyre akarják tenni a sajtóban terjedő félinformációkat, ezért részletes közleményt adott ki a Mol a gárdonyi gázolajszennyezésről. Kiderült: a gázolaj több mint két héten keresztül szivárgott a talajba, tényleg 487 köbméter folyt el, de a környező öt kútban talált szénhidrogénnyomok nem innen származnak. Február végéig dől el, hogyan számolják fel a károkat.

Tisztázó közleményt adott ki a Mol a gárdonyi olajszennyezéssel kapcsolatban, miután, mint fogalmaztak, „több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban”. Hétfőn a HVG is megírta, hogy a gárdonyi Mol-vezetékből nem az olajtársaság által tavaly közölt 10, hanem 487 köbméter olaj szivárgott el.

Friss közleményében a társaság megerősíti ezt az értesülést. Mint írták, a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 kilométer hosszú vezetéken tavaly szeptemberben észlelték a szivárgást, amelynek a forrását október 16-án találták meg Gárdonynál:

a közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba.

Jelezték, hogy a sérült szakaszt azonnal leállították, két napon belül megszüntették a szivárgást, és kicserélték a meghibásodott részt, illetve 22 kutatófúrást végeztek, amik közül 11 mutatott szénhidrogén-szennyezést, és ennek nyomán 50 méteres sugarú körben lehatárolták a területet.

A Mol szerint ugyanakkor a szennyeződés csak ezen a területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a közeli halastóra vagy a Velencei-tóra.

Azt is megerősítik, hogy a vizsgálatok során szénhidrogénnyomokat találtak összesen öt környékbeli kútban, de szerintük ez nem függ össze a szivárgással, mivel a laboratóriumban kimutatták, hogy ezeknek a szennyezéseknek más az összetételük, mint a vezetékből elszivárgó gázolajnak, például egy esetben kenőolaj-szennyezést találtak. Ezek kivizsgálása, mint írták, az illetékes hatóság feladata. 

A Mol jelezte azt is, hogy nem vonultak le a helyszínről, jelenleg is tart a tényfeltárás, és hogy összesen 32 helyen fúrták meg a területet:

  • 19 furaton keresztül szivattyúzzák ki a szénhidrogént,
  • a többinél pedig a talajvíz minőségét ellenőrzik a terület peremén. 

Azt írták, hogy szakembereik napi 500-600 liter szennyezett anyagot távolítanak el a területről több műszakban, és a kármentesítés során eddig 1600 tonna szennyezett talajt szállítottak el.

Jelezték azt is, a vizsgálatok során kiderül, hogy „az egyébként engedély nélkül fúrt kutakban lévő víznek magas a nitrit- és a nitráttartalma, valamint egyes kutakban az E. coli is jelen van, így fogyasztásra nem alkalmasak”. Bár ezek nincsenek összefüggésben a csőrepedéssel, több raklap, összesen 12 ezer liter palackos vizet és lajtos kocsit is küldtek, jelenleg pedig IBC-tartályból biztosítják az ivóvizet.  

Azt ígérték, hogy február 28-ig befejezik a tényfeltárást, és az eredmények alapján „kidolgozzák a végleges műszaki beavatkozási tervet a szennyezettség teljes körű és hatékony kezelésére”, a tervet jóvá is fogják hagyatni, és tájékoztatják az érintetteket, akikkel egyeztetnek is.

Borítóképünk illusztráció: a Mol turai olajkútjánál zajló munkálatokat mutatja.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!