szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A dolgozók 10 százalékos alapbéremeléssel lennének elégedettek, de a Budapest Airport csak 4 százalékosat adna.

Sztrájk jöhet a Liszt Ferenc repülőteret üzemeltető Budapest Airportnál, miután a tavalyi rekordév után a cég vezetése csak a tervezett inflációval egyenlő mértékű béremelést adna – írja a Szabad Európa.

A Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete és a tavaly nyár óta 80 százalékban állami tulajdonú Budapest Airport Zrt. vezetése között már négy tárgyalási forduló zajlott le eredmény nélkül, mivel a cég a legtöbb fizikai dolgozónak csak 4 százalékos bérfejlesztést hajlandó adni, arra hivatkozva, hogy tavaly a KSH szerint 3,7 százalék volt az infláció mértéke.

A repülőteret üzemeltető dolgozók négy nagy fizetési kategóriába vannak sorolva, a második és a harmadik szinthez tartozó dolgozóknak szól a 4 százalékos alapbéremelés. A harmadik kategóriában bruttó 700-900 ezer forint között lehet keresni havonta, erre jönnek a pótlékok, amelyek nem járnak automatikusan, és az összegük 2018 óta változatlan: legalább öt év tapasztalati idő után havi bruttó 40 ezer vagy negyedévente bruttó 80 ezer forint.

A reptéri érdekképviseletek szerint a 4 százalékos általános béremelés alig pár száz milliós költséget jelentene a Budapest Airportnak 2025-re, amely elenyésző része annak a mintegy 30 milliárd forintnak, ami a tiszta nyereség volt 2023-ban, ráadásul a reptér 2024-ben minden korábbi rekordot megdöntött az utasszám tekintetében, és idén is kiemelkedő év várható.

A Szabad Európa úgy tudja, a dolgozók nem értik, hogy ilyen eredmények mellett miért nem kaphatják meg a kért 10 százalékos emelést. A szakszervezet szerint a belső fórumokon vetődött fel a sztrájk megszervezése, amelyre utoljára 2008-ban volt példa Ferihegyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!