szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A felszámolók az épületeket, az eszközöket és az engedélyeket kínálják eladásra, illetve egyelőre csak felmérik, van-e egyáltalán komolyan vehető érdeklődő.

A felszámolók részvételi felhívásokban keresnek vevőt a volt Dunai Vasmű (Dunaferr), egész pontosan a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. egyes üzletrészeinek megvásárlására. A felhívás csak annak felmérésére szolgál, hogy egyáltalán akadna-e vevőjelölt a Dunaferr megvásárlására.

A felszámolók az értékesítésre kerülő új cégekbe apportálnának minden eszközt, engedélyt és épületet, ami a továbbüzemeltetéshez szükséges. Nem kerülnének az új cégekbe az ingatlanok, beleértve a vasútüzemi telkeket és a kikötőt. Az épületek és az ingatlanok szétválasztása érdekében az épületekre a felszámolók építményi jogokat alapítanának, az egyes gyártóegységeket és főépületeket pedig önálló helyrajzi számon emelnék ki.

Az építmények leválasztása azért tűnik praktikusnak, mert így a telekingatlanokhoz kapcsolódó környezeti kármentesítési kötelezettségek nem terhelik majd a vevőt.

Az ajánlatokat április 25-ig várják, a két cégért együtt összesen 1,67 millió euró (680 millió forint) részvételi biztosíték leszurkolásával.

Egyelőre nem tudni, lesz-e komoly érdeklődő. Mindenesetre nemrég egyedüli részvényesként elindította a budapesti székhelyű Dunaferr Steel Rolling Zrt.-t Jozef Szivák, aki a kétezres évek végén a kassai vasműnek lett az adósa, amiből 2008-ban büntetőügy is kerekedett. A vállalat bejegyzett tevékenysége vas, acél és vasötvözet-alapanyag gyártása. A kassai illetőségű Jozef Szivák az egyik fő gyanúsítottja volt annak az ügyészségi nyomozásnak, amely szerint a Szivákhoz köthető cég nem fizetett a kassai vasmű acéllemezeiért. Utóbb azonban felmentették a vádak alól, mert a vasmű tulajdonosai is tudtak a meghiúsult üzletekről. A pozsonyi Új Szó viszont azt írta, Szivákék meggazdagodtak az ügyleten.

A Duna Furnace 2023. december 5-én szerződést kötött a Fejér Vármegyei Kormányhivatallal a létesítményeknél (Kokszoló, Zsugorítómű, Vas- és acélgyártás) fennálló környezetvédelmi problémák rendezése érdekében. Ez a szerződés jelenleg is érvényes. A szerződésben az adós vállalta egy új elektromos ívkemence telepítését 2026. október 31-ig, amely időpontig a környezetvédelmi engedélyek vonatkozásában moratóriumot kapott. Az időpontot követően a Duna Furnace technológiái csak a környezetvédelmi engedélyekben előírtak teljesítése esetén működhetnek tovább.

Miután csupa jó hír jött az egykori Dunaferről, kiderült, “a valóság egészen másként fest”

Újraindította az acélművet és hangzatos fejlesztéseket ígért az év elején a Dunaferrt tulajdonló Liberty Steel. Ám a dunaújvárosi gyár ismét agonizálni látszik, miközben egyre aggasztóbb hírek érkeznek az anyacég többi európai leányának pénzügyi nehézségeiről.

A most kiírt pályázat amúgy hasonló a 2023-ashoz – annak folyományaképp az indiai-brit Liberty Steel vásárolhatta meg a felszámolásra jutott Dunaferr életképes egységeiből és több mint háromezer dolgozójából alakított új vállalatokat. A vevő vállalta a halaszthatatlan, több tízmilliárdos környezetvédelmi intézkedéseket, a munkaerő megtartását, az acélgyártás folytatását, illetve a folyamat százmilliárdos beruházást igénylő zöldítését, elektromos ívkohók beszerzését 2027-ig. E helyett szinte azonnal fizetési gondok, időszakos, majd végleges leállás, a dolgozók állásidőre küldése következett.

A kormány a jogszabályokat is alaposan meghajlítgatta, hogy kedvezzen a Libertynek, ám a Dunaferr-utódcégek 2024 novemberében ismét felszámolás alá kerültek.

A NER-csókosok vagyonokhoz jutnak felszámolt cégekből, de az állam és a károsultak hoppon maradnak

Tisztújítást hajtott végre az állam a saját felszámolócégében, a „stratégiai” felszámolások haszonélvezői azonban továbbra is kormányközeli üzleti körök lehetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!