szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hivatalosan ilyenkor egy fizetésképtelenné vált társaság három nap elteltével csődbe megy.

A szerdai határidőig se tudta visszafizetni a kötvényeseknek az évi 7 százalékot fizető, 200 millió eurónyi – 80 milliárd forint névértékű – kötvényét a Bige László tulajdonában álló Nitrogénművek. Csak a kamatot tudták kifizetni a héten, Bige Zoltán stratégiai igazgató (Bige László egyik fia) a minap azt mondta, hogy a cég pénzügyi nehézségeit részben a diszkriminatív és „kezelhetetlen” adó okozza, amit bíróságon támadnak.

Ha egy cég fizetésképtelenné válik, akkor hivatalosan három napon belül csődöt kell jelentenie, aztán megindul a csődeljárás. Ezzel kapcsolatban a Nitrogénművek még nem közölt semmit, legfrissebb közleményük szerint folytatják „konstruktív” tárgyalásaikat az Ad Hoc Grouppal, amely a kötvényesek több mint 75 százalékát képviseli. A tárgyalásokkal kapcsolatban Bigéék optimisták, további információkat viszont csak későbbre ígérnek.

A Telex információi szerint a kötvényesek eddig nem adták a jóváhagyásukat a Nitrogénművek megegyezési javaslataira, nem érkezett elegendő támogatás az úgynevezett Consent Solicitation ajánlat elfogadásához. A lap úgy tudja, egy ilyen helyzetnek azért is erős következményei lehetnek, mert ilyenkor az úgynevezett cross default szabályok miatt a társaság egyéb kötelezettségei is esedékessé válhatnak, vagyis a bankok az egyéb adósságok visszafizetését is kérhetik.

A Telex szerint a kötvényesek továbbra is fedezeteket szeretnének, ami lehet a részvények bizonyos százaléka, esetleg ingatlanfedezet (jelzálog) az épületekre.

(Nyitóképünkön Bige László)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!