Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Most ért oda sok vállalkozás, hogy nem halogathatja tovább a leépítéseket a gazdasági visszaesés miatt. Van, ahol csak csökkentik a munkaidőt – ott „csak” kevesebb fizetést visznek haza a dolgozók –, de olyan hely is, ahol mondvacsinált indokokkal rúgnak ki embereket.
A megrendelések hiányában sok cég igyekszik szabadulni dolgozóitól, válogatott módszerekkel keresve indokot a kirúgásokra – írja a Telex, amely a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnökével, László Zoltánnal szedett össze néhány példát.
Mindennek a hátterében az áll, hogy a magyar gazdaság 2023 óta nem tud növekedni. Bár a munkaerőpiacon a statisztikák szerint egészen idén áprilisig ez nem éreztette hatását, most szokatlanul nagy léptékű leépítés történt: több mint 30 ezerrel csökkent a dolgozók száma.
A rossz teljesítmény nagyban abból fakad, hogy az elmúlt évtizedek iparpolitikája miatt a gazdaság nagyon kitett az autóiparnak, és az autók iránti kereslet a koronavírus-járvány óta visszaesett. Az ebből a kiútnak hitt akkugyártás sem pörgött fel a várt mértékben.
Az elbocsátások így igazán beindultak. A lapnak nyilatkozó, főként a gépipari, járműipari, fémipari cégeknél jelen lévő szakszervezet vezetője a következő jellemzőket sorolta:
Olyanra is volt példa, hogy a cég illetékesei direkt figyelték, ki az, aki még a parkolóban rágyújt, majd másnap kirúgták őket arra hivatkozva, hogy a parkoló is a gyár területéhez tartozik, és ott csak a kijelölt helyeken szabad cigarettázni.
Hasonló tapasztalatokkal ugyan nem találkozott Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke, de szerinte ebben az ágazatban is sok helyen van létszámstop, több gyár is bezárt – például az aszódi üveggyár, de hasonlóra készülhet az orosházi üveggyár is –, máshol nem pótolják a nyugdíjba menők megüresedő helyeit, nem foglalkoztatják vissza őket.
Van azonban hely, ahol igyekeznek megtartani a dolgozókat, ott inkább a munkaidőt csökkentik, megszüntetik az éjszakai műszakot, leállítanak gyártósorokat, a szokottnál hosszabb nyári leállást terveznek. Ez persze azzal jár, hogy a korábbinál kevesebb fizetést visznek haza a dolgozók.
Borítóképünk illusztráció.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.