szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felvonásvég. Talán ezzel, a színházi zsargonból vett szóval jellemezhető a színházfinanszírozási rendszer jelenlegi helyzete. Budapesten kiderült: fenntarthatatlan a támogatási struktúra, és recseg-ropog alatta az intézményi szerkezet is. Egy hosszú felvonásnak - úgy látszik - vége. Még nem tudni azonban, mit hoz az új. A darab ugyanis most íródik.

A fővárosi pénzelvonások bejelentése óta színházi emberek, egyre többen - és talán kultúrpolitikusok is? - mostmár ki merik mondani: új szerkezet kell. "Időszerű és elodázhatatlan egy  tiszta, világos, mérhető rendszer megteremtése" - mondja például a Színház című folyóirat friss számában Szirtes Tamás, a Madách igazgatója. Ha azonban tiszta, világos és mérhető lesz a finanszírozás szisztémája, ugyanilyennek kell lennie az intézményi szerkezetnek is.

Verseny közpénzen?
"Teljesen új helyzetet kell teremteni. Két-utas megközelítést javaslok. A valóságból és egy elméleti megközelítésből kell kiindulni. Egy közgazdasági kérdést kell legelőször tisztázni: a közpénz és a piac viszonyát. Amikor tiszta piaci helyzet van, akkor a verseny pozitív dolog. De közpénzen nem lehet versenyt finanszírozni. Én e percben nem tudom a választ, de azt látom, hogy Magyarországon a kultúrában most amerikai típusú, szabadpiaci versenyhelyzet van közpénzen. Ami pazarló."
Itt a hvg.hu-n többször foglalkoztunk már a témával. Egyik legutóbbi idevágó anyagunk egy interjú volt Szabó Györggyel, a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Háza igazgatójával (Közpénzen fenntartott verseny van; 2007.febr.21.). Ő akkor megelőlegezte: hamarosan elkészül egy átfogó javaslattal, amely Budapest egész színházi (infra)struktúráját érintené. Áttételesen pedig az országos intézményrendszert is. Felajánlottuk neki, tegye közzé itt a tanulmányát, tegyük hozzáférhetővé a közönség, és persze a szakma, valamint a döntéshozók számára is. Kezdődjék vita itt, ha nincs éppen szakmai kerekasztal!

A szöveg szakanyag, meglehet csak a "hardcore" színházrajongók fogják azonnal rávetni magukat. Bár, szemléletében újszerű, ezért másoknak is érdekes lehet. Közgazdász-intézményvezetői logikával készült, egy, a színtéren jártas jártas kulturális menedzser szemével tekinti át a rendszer egészét.

A kulturális "policy", azaz a kulturális stratégia, a kulturális országkép és az ehhez tartozó intézményi és pénzügyi struktúra modernizációra szorul Magyarországon.  A hvg.hu nem kívánna egyetlen koncepció szószólója sem lenni. Vitát azonban szeretnénk; ez pedig egy vitairat. S egyben úgy érezzük, maga a probléma rímel mindarra, amiről jelenleg az országban vitatkozunk, a kórházi struktúra ügyeitől az állam és a piac viszonyának újragondolásáig. 

A koncepció a fővárosi kulturális szolgáltatási minimum meghatározásából indul ki. Mit, milyen műfaji spektrumot kell nyújtania egy európai nagyvárosnak a kétezres években? Ehhez aztán hozzárendelhetők az  ingatlanok. A szerkezethez pedig a garantált támogatás. A fennmaradó kulturális célú ingatlanokra pedig - állítja a közgazdász alapképzettségű szerző - új konstrukciók találhatók ki, a privatizációtól az új profilok meghatározásáig.

Itt, alább tehát letölthetővé tesszük ezt az anyagot (A budapesti színházi élet struktúraváltásának egy lehetséges útja), amelyhez a a terveink szerint hozzászólókat is felkérnénk a közeli hetekben. Ön színházba járó? Olvassa el Ön is és szóljon hozzá. Jó gondolkodást!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Az államigazgatás, mint pamutgombolyag

Új reformkorban élünk? Legalábbis sokat beszélünk róla, hogy milyen egészségügyi, vagy önkormanyzati rendszer kell a modern Magyarországon. Van, amire kevés figyelem esik: a kulturális intézményrendszerünk olyan, amilyet örököltünk. Közben itt-ott generációváltás zajlik a vezető helyeken. Három fiatal kultúracsinálót kérdeztünk. Harmincas, új igazgató urak: Alföldi Róbert (Bárka Színház), Derdák András (Párizsi Magyar Kulturális Intézet), Petrányi Zsolt (Műcsarnok). Mit csinálnak másképp?

MTI Kult

Egyelőre nem tudni, mikor lesz színháztörvény

A művészeti és a színházi törvények megalkotásával kapcsolatos elképzelésekről beszélt Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége XVII. Kongresszusán csütörtökön Budapesten.

MTI Kult

Több lépcsőben csökkennek a fővárosi színházpénzek

A korábban jelzett egy év helyett három esztendő alatt vonna el a fővárosi önkormányzat az általa fenntartott színházaktól 1,1 milliárd forintot. Színházigazgatók jelezték: még nem kaptak hivatalos információt az elképzelésről.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Közpénzen fenntartott verseny van

A hazai színházi világ a budapesti pénzelvonásoktól hangos, ám alig hallani arról, hogyan lehetne más, finanszírozható szerkezetet kialakítani. "Két év múlva fenntarthatatlan lesz a Trafó" - mondja Szabó György is, akár a többi igazgató, közben azonban jelzi: itt az ideje újragombolni a kabátot. Akárcsak a kórházügyhöz, a színházi struktúrához sem nyúlt hozzá senki évtizedek óta. A főváros egyik legizgalmasabb helyének vezetője azt állítja: tud egy gyakorlati megoldást.

Prizma

Színházpénzek

A szokványos költségvetési alkufolyamaton túlmutató pénzügyi vitába keveredtek fenntartójukkal a budapesti színházak.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

"A pénzügyi helyzet miatt lettünk bulvárszínház"

A kórházi ágyszámcsökkentés után színházi előadásszám-csökkentés jöhet? Nem tudni. Bár Budapest keményít: önkormányzati fenntartású színházainak egymilliárddal kevesebbet akar adni. A színigazgatók máris egységfrontba tömörültek és küzdenek az új feltételekért. Egy nem önkormányzati fenntartású színház vezetőjével beszélgettünk - ő jelenleg kívülről nézi, mit csinálnak a kollégák. Vagy mégsem?

Kult

Bezárhatnak a fővárosi színházak?

Működésképtelenné válhatnak a budapesti színházak, ha a főváros - a mostani tervek szerint - elvon tőlük több mint egymilliárd forintnyi támogatást - állítják az érintett intézmények igazgatói.