szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben Budapesten egyesek városi gerillát játszottak és a telefonfülkéken töltötték ki indulataikat, a társadalom pedig lelkét nyugtatja azzal, hogy lám, párszáz huligán őrjöng csupán; Bécsben kiállítás nyílt a hetvenes-nyolcvanas évek "igazi" városi gerilláinak, a németség első számú közellenségének számító RAF (Rote Armee Fraktion) tevékenységéről.

Hanns-Martin Schleyer
Tettes, áldozat egymás melett
© Kunsthalle, Wien
Olyan képek és dokumentumok gyűjteménye ez, amely elől nem lehet elmenekülni kérdések és önvizsgálat nélkül.

A "tevékenység" kifejezés itt talán nem helytálló, hiszen a "Die Toten", azaz A halottak című kiállítás nem tesz egyebet, mint egymás mellé helyezi a RAF, és kapcsolt részei, (pl. a Június 2. Mozgalom) és a rendőrség, az államapparátus szembenállása nyomán meghaltak fotóit.

Áldozat és áldozat között azonban - első közelítésben - nem tesz különbséget, egymás mellett, időrendben (1967-tól 1973-ig) szerepelnek a merénylők és a merényletek áldozatai. Egyes vélemények szerint kritika nélkül.

A Der Spiegel felteszi a kérdést: tényleg elég kivágni a fotókat az újságokból, keretbe tenni és kiragasztani őket a falra? (...)

Beszámolónk a hvg.hu blogjában!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Kiengedik a 24 éve börtönben levő német terroristanőt

Az egykori Baader-Meinhof csoport, illetve RAF (Vörös Hadsereg Frakció) tagja, a 24 évet börtönben töltő Brigitte Mohnhaupt hamarosan szabadlábra kerül, miután egy stuttgarti bíróság pozitívan bírálta el kérvényét - adja hírül a CNN.

Hárs Géza Világ

Bűn és bűnhődés: egy terroristanő négy élete

Huszonöt éve, október 17-én ért véres véget Németország legsúlyosabb és egyben legkülönösebb túszdrámája. A Német Gyáriparosok Szövetsége elrabolt elnökének kivégzésével, egy eltérített repülőgép visszafoglalásával, valamint Európa három legrettegettebb terroristájának, a RAF (Vörös Hadsereg Frakció) vezetőinek rejtélyes halálával végződő napról sokat írtak már, s még annál is többet rejtenek a német titkosrendőrség zárolt aktái. Egy mellékszereplő sorsa azonban kevesebb figyelmet kapott. Silke Maier-Witt, az egykori gerillanő bujkáló menekült lett az NDK-ban, majd békecsináló Koszovóban.