szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjöttek az inkák és bevonult Dzsingisz Kán: megatárlatok megamúzeumokban. Szezonzáró a MU Színházban. Fájdalompiac a LUMÚ-ban. És a JAK-hajó áll: fiatal írók bulija a Gödörben. Lágy dallamok és gördülő ütemek: Marcus Intalex. Álombrigád: a Dream Theatre melodikus rockja a PeCsában. Programajánló ínyenceknek a hvg.hu-tól!


Régi dicsőség
Dzsingisz Kán és örökösei


Hogy ne csak Késmárki Marika és Leslie Mandoki oral history-ja alapján ismerjék meg a felnövekvő generációk Dzsingisz Kánt, korát és mítoszát, tessék elzarándokolni a budapesti Múzeum körútra, családostul!

Kétszáz műtárgy, köztük festmények, aranykincsek, buddhista szobrok, korabeli használati tárgyak és írásos emlékek alapján mutatja be Dzsingisz kán örökségét és korát a Magyar Nemzeti Múzeum. A Fekete-tengertől a Csendes-óceánig terjedő birodalmat uraló kánt Mongóliában nemzeti hősként tisztelik, a buddhista egyház a megvilágosodottak (bódhiszattvák) között tartja számon. A 800 éves mongol örökség tárgyi emlékei mellett az érdeklődők megismerhetik a mongol vándorlás állomásait, a mongol birodalom oszmánokkal folytatott harcát, a buddhizmussal kialakult kapcsolatát, a mongol történelem fordulatait egészen a 20. század elejéig.

Nemcsak Mongóliából érkező új tárgyakat állítanak most ki, hanem a hazai múzeumok világszínvonalú gyűjteményeinek legszebb darabjait is.

A 2006-ban 800 éves államiságát ünneplő Mongóliában reneszánszát éli a Dzsingisz kultusz. Dzsingisz kán és örököseinek birodalma a nomád államalapítási hagyomány szerint alakult ki az eurázsiai füves pusztán. Dzsingisz (eredeti nevén : Temüdzsin) volt az aki egyesítve a mongol törzseket létrehozta a Mongol Birodalmat. Vazallusaivá tette az orosz fejedelmeket, hadai meghódították Perzsiát, Elő-Ázsiát, Koreát, Hátsó Indiát, Indonéziát, Kínát. A történelem egyik legnagyobb birodalma fénykorában a 13. és 14. században a Csendes-óceántól egészen Közép-Európáig terjedt.

szeptember 2-ig, Bp., MNM


Méginkább
...és akkor megérkeztek az inkák


© szepmuveszeti.hu
Peru spanyol hódítás előtti kultúráiról és azok művészetéről átfogó képet adni kívánó kiállításon mintegy 200 műtárgy lesz látható, melyek az egymással érintkező és egymást követő kultúrák művészetének megjelenési formáit és ezek fejlődését hivatottak bemutatni. A tárlaton szereplő kerámiák, textilek, valamint aranyból és ezüstből készített különleges ötvösmunkák nemcsak történeti és antropológiai jelentőségük miatt érdekesek, hanem művészi kidolgozottságuk okán is.

A mai Peru területén a spanyol hódítók egy politikailag magas szinten szervezett, központosított birodalmat találtak, amely földrajzilag és etnikailag is változatos képet mutatott. A Napistenként tisztelt Inka, valamint az arisztokrácia által kézben tartott Tahuantinsuyo, a "Négy Világtáj birodalma" különféle kultúrák évszázados művészeti örökségét, rítusait és vallási képzeteit ötvözte egybe. A tematikus kiállítás a tárgyi emlékek segítségével végigvezeti a látogatókat az "anyakultúrának" tartott Chavíntól kezdve az őt követő, a különböző földrajzi tájakon - a tengerparti sávban, a hegyekben és az esőerdőben -, a természettel összhangban élő kultúrákon át egészen az Inka birodalom virágzó művészeti kibontakozásáig, megmutatva az egyes kultúrák jellegzetességeit, művészeti-esztétikai világképének alakulását, a stílusjegyek fejlődését és az általuk alkalmazott technikai megoldásokat.

szept.9-ig; Bp., Szépművészeti Múzeum

LUMÚ, MU (Oldaltörés)


Hozott anyagok
Fájdalompiac


© LUMÚ
E héten még látható egy szokatlan kiállítás a Ludwig Múzeumban; a látogatók egy valódi „kínai piacot” találnak a harmadik emeleten, működőben, még június 3-ig. Csi Peng fiatal kínai fotóművész – aki egy rezidenciaprogram keretében tartózkodik Budapesten – nyugati utazásai folyamán némileg elszomorodott, hogy a kínai piacokat Európa-szerte elárasztotta a „gagyi”. Csi Peng (1981, Yantai, Kína); a pekingi Képzőművészeti Akadémia digitális média szakán végzett 2005-ben.

Elhatározta, hogy létrehoz egy kölcsönös csereberén alapuló piacot. Egy fotósorozatának, a Sprinting Forward-nak egyik lapjából kinyomtat 1150 példányt, kitűnő minőségű papírra, amit Pekingből Budapestre szállíttat. Az útvonal ugyanaz, amelyen mások a – Csi Peng számára fájdalmasan – silány árut szállítják.

A Ludwig Múzeum harmadik emeletén egy hétig kiállított, falra csipeszelt, sorszámmal ellátott, A/4-es színes lapokat (Made in China) aztán a látogató kicserélheti a magával hozott saját rajzra, fényképre vagy bármilyen kis tárgyra (Made in Hungary). Ily módon a kínai–magyar kereskedelem spirituális előrelépésének részesévé válhat bárki, aki részt vesz az akcióban. Mint megtudtuk, annak ellenére, hogy a hét végén zár a tárlat, még van az eredti művekből - s persze láthatók szép számmal a látogatók által hozott anyagok. Jobbak-kevésbé jók, de mindenképp elgondolkodtatók. Vegye, vigye...

 
június 3-ig Bp. LUMÚ

 

Háttal a konvencióknak
Simone Aughterlony: Performers on Trial (NZ/D/CH)

© mu.hu
Az előadás - a mozgásszínházra és kortárs kísérletekre specializálódott, kiváló MU Színház idei szezonjának záróeseményeként - a színház őszinteségével és valóságosságával kapcsolatban tesz fel néhány keresetlen kérdést. Hátha találunk válaszokat...

Ebben segítségünkre lesznek a művészek: az új-zélandi származású Simone Aughterlony, Meg Stuart és a Damaged Goods volt táncosa, és Tomas Wodianka, Christoph Marthaler és Stefan Pucher egyik vezető színésze megpróbálják a nézőkkel és magukkal is elhitetni, hogy van értelme az előadóművészet alapjait feszegetni. Az előre begyakorolt és közel sem improvizatív elemeken keresztül a közönséggel és egymással csak látszólag kommunikáló előadók egészséges (ön)iróniával igyekszenek - teljesen sikertelenül - hátat fordítani a konvencióknak.

június 2.,20.00; Bp. MU


Gödör, PeCsa, MOKKACUKKA (Oldaltörés)



És a hajó áll
JAK-piknik a Gödörben

© sxc.hu
Generációs irodalmi hepaj egy mélygarázsnak látszó tájban. A JAK, azaz a fiatal írókat tömörítő József Attila Kör hosszú éveken át a vízen, egy hajón tartotta rendszeres évenkénti buliját. Ez azért volt jó, mert aki elunta, nem tudott elmenekülni. Folyamatos volt hát a teltház. Persze a programok jók voltak, így nem is kellett menekülőre fogni, a hajó csak felerősítette a legénységi szellemet. A JAK egy idő óta a Gödörben bulizik már, így jobban "szervül" a program a belváros életébe, de nagyobb a jövés-menés is. Idén június 2-án lesz az éves Piknik. Piknikkosár nem szükséges, pénzt azonban jó ha hozunk; a rendezvény ugyan ingyenes, de JAK-köteteket itt kaphatunk nagy számban! A fiatal és legfiatalabb írókkal pedig személyes találkozásra nyílik mód.

18.00  Erdős Virág író és Gerevich András, a JAK elnöke megnyit

18.30. „Kóbor ember” - Réti Anna tánc-improvizációja Halasi Zoltán verseire

19.00. Dunajcsik Mátyás könyvbemutatója: Repülési kézikönyv (JAK, 2007) Bemutatja: Somlyó Bálint
Vetít: Korai Zsolt, a könyv illusztrátora

20.00 Felolvasás könyvheti könyvekből:
Csehy Zoltán, Cserna-Szabó András, Darida Benedek, Győrffy Ákos, Nádasdy Ádám, Szilágyi Ákos. A szerzőkkel beszélgetnek: Király Levente és Mestyán Ádám.

21.30 JAK–Solitude program: felolvasás, videoinstalláció, képregény (angolul, magyar tolmácsolással)
Résztvevők: Bani Abidi, Sarnath Banerjee, Esi Edugyan és Steven Price

22.30. Chalaban koncert

23.30. Yava koncert

24.30-04.00
Mr. Optik + VJ

24.00-01.00
Némafilmek vetítése

Álombrigád
Dream Theatre, PeCsa

A szóban forgó együttes - magyarul körülbelül Álomszínház névre hallgatna - nem valami freudista kísérlet; szó sincs róla, ez egy metálzenekar. Nem is metál ez, inkább valamiféle kevercs, van benne szimfonikus hangzás és virtuozitás, teatralitás és zúzás. Az amerikai banda nem először lép fel nálunk, s nem először töltik meg vélhetően a PeCsa kinti nézőterét.

S talán nemcsak a pörgő ujjú gitárostanocok kiváncsiak rájuk, meg a hajmunkázó metalisták. A DT ugyanis muzsikát nyújt a hallgatóinak; a szó valamiféle klasszicizáló értelmében. De hát a "nehéz fém" mindigis voltak vonzódásai a klasszikus zene felé. Nos, most fültanúi lehetünk e vonzódásnak.

Kilencedik, Systematic Chaos című stúdióalbumuk megjelenésével szinte egyidőben tehát ismét Budapesten ad koncertet a világhírű progresszív metál együttes, a Dream Theater. 2007. június 6-án a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán hallhatjuk az új album számai mellett a régebbi klasszikus dalokat is. Igaz, nem eheti ajánlat, de nem árt készülni rá; s erősíteni a nyakizmokat!

június 6. 19.00- Bp. Pecsa

Gördülékenyen
Marcus Intalex

© dustream.sk
A referenciák megfelelők, jó kiadók nyomatták a szóban forgó arc muzsikáját. Varázsszavaink: Metalheadz, Renegade Hardware, Reinforced és a Talking Loud, mígnem aztán Marcus megalapította a saját labeljét, a Soul:R-t. 

Vagyis Marcus Intalex mindazt csinálja, amit a kortárs elektronikus zenei szcénán tenni szokásos. Tehát kiadó, szerző, előadó, zenekarszervező, producer; mi kell még? "Lágy dallamok és gördülő ütemek jellemzik a zenét" - írja a szaksajtó, lecsekkolható mindez Budapesten is, két este.


június 1, 2; Bp.; MOKKACUKKA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!