szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizennyolc és fél millió fontért (27,4 millió euró) kelt el csütörtök este egy Raffaello-festmény a Christie's aukciós cég londoni árverésén.

 
Az 1518-ben alkotott festményt, amely Lorenzo de Medicit, Urbino hercegét ábrázolja, a reneszánsz egyik mesterművének tartják és azon kevesek egyike, amely ma is magánkézben van. Évtizedek óta nem került árverésre a korszakból ilyen jelentős alkotás.

A kép tulajdonosa 1968 óta Ira Spanierman neves képkereskedő és galériatulajdonos volt, aki három évvel azelőtt vette meg mindössze 325 dollárért, mielőtt hitelesen megállapították, hogy Raffello művéről van szó. A névtelenségbe burkolózó vásárló alaposan megjavította a Raffaello-képek eddigi árverési rekordját: az eddigi csúcsösszeget, 5,3 millió fontot 1996-ban fizették ki egy apostolfejvázlatért.

Raffaello Sanzio Urbinóban született 1483-ban. 1504-ben költözött Firenzébe, ahol olyan idősebb kortársaktól tanult, mint Leonardo da Vinci és Michelangelo Buonarroti. Rendkívüli tehetségének köszönhetően II. Gyula pápa Rómába hívta és ott is maradt egészen korai, 1520-ban bekövetkezett haláláig. A pápa, aki állítólag bíborosi rangra akarta emelni a festőt, a legenda szerint sokáig siratta a művészt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!