szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

New York és Los Angeles után Washingtonban látható a második világháborúban zsidókat mentő svájci diplomata, Carl Lutz életét bemutató magyar fotódokumentációs tárlat.

A vándorkiállítás a részben magyar kulturális központként működő Kossuth-házban nyílt meg szombaton és április 30-ig tekinthető meg. A "Carl Lutz és a legendás budapesti Üvegház" című tárlatot korábban az ENSZ New York-i székházában, majd a Los Angeles-i Holokauszt Múzeumban mutatták be.

Vámos György, a Carl Lutz nevét viselő magyar alapítvány elnöke a megnyitón arról beszélt: "nem szabad megfeledkeznünk arról, mi történt, az áldozatok emléke miatt nem tehetjük meg ezt". Szavai szerint nem szabad elfelejteni, kik követték el a bűnöket, kik támogatták ebben őket és kik maradtak közömbösek. A tárlat azonban olyan bátor emberekről szól, akik személyes kockázatot vállalva másokat mentettek meg. Egyikük volt Carl Lutz - mondta.

A tárlat megnyitóján részt vett Agnes Hirschi, Carl Lutz lánya is, aki arról beszélt: élénk emlékei vannak a háborúról, bár nyolcévesen még nem értette, miről szólt az apja körüli "nagy jövés-menés". Mint elmondta, a kiállítás több képét apja készítette.

Alexander Wittwer, a svájci nagykövetség képviseletvezető-helyettese úgy fogalmazott: Carl Lutz a legfontosabb, magyar zsidókat mentő diplomaták egyike volt, zseniális diplomáciai manőverrel mentette meg zsidók ezreit a haláltól.

Carl Lutz Svájc budapesti nagykövetségén dolgozott 1942 és 1945 között alkonzulként. A II. világháború utolsó két évében 62 ezer embert mentett meg svájci menlevelek kiállításával. Megállapodott a magyar kormánnyal, hogy vízummal rendelkező zsidók utazhassanak ki az angol fennhatóság alatti Palesztinába. A svájci követség kivándorlási osztályt hozott létre, amelyet a Vadász utca 29-ben lévő Üvegházban rendeztek be. Német engedélyek híján kiutazásra nem kerülhetett sor, de a felkészülés jegyében a belvárosi Üvegházba zsúfolódott emberek diplomáciai védettséget kaphattak. Carl Lutzot 1964-ben a jeruzsálemi Jad Vasem intézet a Világ Igazai közé emelte. Bernben hunyt el 1975-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Wallenberg-aktákat adott át az orosz biztonsági szolgálat

Raoul Wallenberg, a második világháború éveiben Magyarországon zsidók ezreit megmentő svéd diplomata sorsával kapcsolatos fotókat és dokumentumokat adott át szerdán Moszkvában Nyikolaj Patrusev, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója Berl Lazar orosz főrabbinak.

Kult

Perlasca, egy (majdnem) elfelejtett hős

Ötezer magyar zsidót mentett meg a biztos haláltól egy Budapesten mindenféle felhatalmazás nélkül tevékenykedő egykori falangista olasz kereskedő. A történetét feldolgozó filmet az elmúlt héten mutatták be a mozikban. 1944 telén Budapesten Giorgio Perlasca valószerűtlenül cselekvő ember volt.

MTI Itthon

Virtuális irodája nyílt Raoul Wallenbergnek

Egy internetes virtuális világban, a Second Life-ban (Második Élet) "nyitott irodát" Raoul Wallenbergnek, a magyarországi zsidók ezreit megmentő svéd diplomatának szerdán a Svéd Intézet és az OSA Archívum.

Kult

Perlasca

1944. november 30, csütörtök reggel. Budapesten, a nemzetközi gettó egyik házából rendőrök hajtják a lakókat kifelé.