© AP |
A 33,6 millió dolláros rekordár azonban messze nem elég ahhoz, hogy a Benefits Supervisor Sleeping című akt bekerüljön a világ tíz legdrágább festménye közé, és a keddi árverésen sem Freud képe érte el a legnagyobb árat, hanem Mark Rothko Nr. 15 című olajfestménye. Az 1952-es keltezésű vörös-sárga absztrakt kompozícióért 50,4 millió dollárnál ért véget a licit.
A Christie's háború utáni és kortárs műveket felvonultató hagyományos tavaszi árverése ezúttal - a gazdasági recesszió fenyegetésének dacára - 350 millió dolláros összesített bevétellel zárult, ami minden idők második legjobb eredménye ebben a kategóriában.
Lucian Freud alkotását már hetekkel az árverés előtt a tavaszi szezon sztárjaként emlegették. Az életnagyságú akt értékét szakértők 25 és 35 millió dollár közöttire becsülték, a leütési árat - az aukciós háznak járó jutalék nélküli vételi árat - pedig 30 millió közelébe várták. Az 1995-ben készült festmény egy teltkarcsú modellt, Sue Tillyt ábrázolja, amint meztelenül alszik egy kanapén. Az igen realisztikus alkotást Big Sue-nak is becézik.
© AP |
A modell 40 fontot kapott a munkáért, a kép pedig az amerikai Jeff Koons rekordját döntötte meg. Koons rozsdamentes fémből készült Hanging Heart (Függő szív) című, aranyban és bíborban pompázó szobráért 23,6 millió dollárt fizettek tavaly novemberben a Sotheby's New York-i árverésén.
Pusztán vételár szempontjából a korábbi és az új rekorder sem ér a legdrágább tíz műalkotás közelébe. A lista - amelyen csak holt művészek alkotásai szerepelnek - utolsó helyén Andy Warhol autókarambolos sorozatának egy darabja, a Green Car Crash (Green Burning Car I.) (Zöld autókarambol, Égő zöld autó I.) című kép áll, amelyet 71,7 millió dollárért vettek meg tavaly májusban New Yorkban, a Christie's aukcióján.
Lucian Freud aktképe izgalmas licit során kelt el. A vevő telefonon licitált. "Természetesen tudjuk, hogy ki ő, de nem áruljuk el, mert titoktartást kért" - nyilatkozott Amy Cappellazzo, a Christie's kortárs művészeti osztályának helyettes vezetője.
Az új csúcstartó alkotója 85 éves, a legjelentősebb kortárs festők között tartják számon. Sigmund Freud, a pszichoanalitikus iskola alapítójának unokája. 1922-ben született Berlinben. 11 éves korában a család Nagy-Britanniába menekült a nácik elől. Lucian Freud Londonban él, első önálló kiállítását 1944-ben rendezték.