Tetszett a cikk?

Egy New York-ban született, Németországban élő izraeli művész, Ronen Eidelman provokatív ötlettel állt elő: zsidó államot kellene létrehozni a kelet-németországi Türingiában. A weimari Bauhaus Egyetem, ahol tanít, már elhatárolta magát a professzor tervétől, és nem engedi a projekt bemutatását múzeumában. Eidelman nem adja fel: június 22-én, 37. születésnapján, Weimarban nagygyűlésen és konferencián próbálja népszerűsíteni képtelen tervét.

Ronen Eidelman. Tágítja a művészet
határait.
Eidelman doktori disszertációt ír a művészet és politika határait megkérdőjelező projektről, vagyis, hogy új zsidó államot kell létrehozni Türingiában, Weimar központtal. Rögtön mini-alkotmányt, címert és zászlót is javasolt az új állam részére. Maga is bevallja, tervével „a művészetet ki akarja hozni a múzeumok és galériák gettójából az utcára”.

A németországi zsidó állam megalapítása szürreális ötletének van valóságalapja: Mahmúd Ahmadinedzsád, az Izrael Állam eltörlését javasló, holokauszt-tagadó iráni elnök egy emlékezetes televíziós beszédében kijelentette: Izraelt el kell törölni a térképről, s helyette Németországban vagy Ausztriában kellene államot alapítani a zsidók számára.

Eidelman megcsavarta az iráni elnök ötletét: nem Izrael helyett, hanem mellette akar egy másik zsidó államot. Ezt művészeti projektnek tekinti, és úgy nyilatkozott: reméli, hogy előbb-utóbb politikai mozgalom válhat belőle.

Szórólap tájékoztat a vasárnapi rendezvényről
A weimari államnak – Eidelman elképzelése szerint - bárki a polgára lehetne, aki a zsidó szellemi örökséget a magáénak vallja, vagy aki osztozik a közös közel-keleti sorsban, így palesztin arabokat is szívesen látnak majd.

Bár sokan az ötletet rossz viccnek, ízetlen provokációnak tartják, hasonló gondolatok az elmúlt évtizedekben sorra felbukkantak. Sztálin 1934-ben a zord klímával sújtott szibériai Birobidzsánba akarta telepíteni a zsidókat., A nácik 1940-ben Madagaszkár szigetére akarták átköltöztetni a zsidókat, azután a végső megoldás mellett döntöttek. Korábban felvetődött, hogy Ausztráliában kellene „Új Izraelt” alapítani, Michael Chabon író egyik regényében Alaszkába vizionált zsidó államot. Az is felmerült, hogy költözzenek vissza a zsidók Lengyelországba.

G.F.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!