szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazugság szabályai: cseh film a mozikban. Verzió: emberi jogi dokumentumfilmek szemléje. Irimiás siralmai: Víg Mihály és T.Bali egy-egy gitárral. Éjszakai galéria 11 napon át. Fújhatjuk: a Jethro Tull Debrecenben és Budapesten. A hülyéje: bemutató az Örkény Színházban. A kunyhó - repedés egy részben; egy figyelemreméltó társulat, a Pont Műhely premierje. Kulturális ajánlatok egy hétre a hvg.hu-tól!

Sosem késő?
A hazugság szabályai

© Új Budapest Filmstúdió
Roman 33 évesen elhatározza, hogy leszokik a drogról. Csoportterápián vesz részt a külvilágtól elzárva a hegyekben egy tucatnyi vadidegen között, akik önként vállalják a terapeuták felügyeletét és uralmát. Sokuk farkasszemet nézett már a halállal, átestek már túladagoláson, öngyilkossági kísérleten. A múlt kísért, gyötör, az egykori bűnök és hibák újakat hoznak: ebben a hazugságokkal és gyanúsításokkal teli közegben vajon ki az, akiben még meg lehet bízni?

A cseh film, a cseh új hullám fogalom (volt) valaha a magyar mozinézők számára. Keveset tudunk azonban az új cseh hullámról. Talán majd most.

Pravidla lži - cseh film; 2008, r.: Robert Sedláček

 

Inkorrekt
Immigrants - Jóska menni Amerika

...nem csak politikailag. Az a South Park, vagy  - hogy Csupó Gábor egy másik kitalálcióját említsük, a Simpson után nem volna meglepő. Hanem, hát, a helyzet az, hogy a megcsináltság szempontjából inkorrektnek tűnik kissé ez a mozi. Ennek ellenére miért is ajánljuk? Nos, tanulságos. Ilyenek vagyunk? Ivó, csajozó, ostoba bevándorlók? Jóska és Vlad vad élete. Néző, döntsd el magad!


Hadd idézzük az ajánlót: "Több bevándoroló érkezik az Amerikai Egyesült Államokba mint a világ összes többi országába együttvéve. Mi lehet ennek az oka? Ilyen sokan szeretik a hot-dogot és a hamburgert? Vagy ilyen sokan szeretnének pacsizni Snoop Dogg-al? Netán ilyen sokan akarják Pamela Andersont? Talán. Az igazi indok azonban nem más: a bevándorlók mindegyike az "amerikai álmot" kergetné, amely szerint gazdag lesz, híres és sikeres."

Immigrants (L.A. Dolce Vita) - amerikai-magyar animációs film, 2008; r.: Csupó Gábor
 


Éjszakai galeri
Gallery By Night

© FKSE, c3
1991 óta a Stúdió Galéria és a Fiatal Képzőművészek Stúdiója évente egyszer megrendezi a Gallery by Night című kiállítás-sorozatot. 11 napon át éjszaka tart nyitva este 8 órától a Stúdió Galéria, és naponta más-más kortárs képzőművész, illetve művészeti csoport arra az egy alkalomra tervezett munkájával találkozhat a közönség. A Gallery by Night által a művészetben is nélkülözhetetlen eszmecsere aktuális formáival kísérletezhetnek a művészek, és velük együtt a közönség is, aminek a jelenléte ezeken az estéken felfokozott módon egyedi és megismételhetetlen.

A Gallery by Night 2008 három intézmény - a prágai Centre for Contemporary Art FUTURA, a kassai Make-up Collective és a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület - együttműködésében valósul meg. Azonban nem csak külföldi résztvevők vannak, hiszen az esték során velük párban magyar művészek is kiállítanak az eseménysorozaton.

A közép-kelet európai szcéna fiatal művészei bár egy kulturális közegben mozognak, mégsem állítanak ki sokszor együtt. A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület célja, hogy magyar, cseh és szlovák alkotók kerüljenek munkakapcsolatba. A kiállítás-sorozat hangsúlya a kooperáción és dialógus kezdeményezésén van: közös művek, installációk és szituációk megteremtésén. A távlati cél pedig az, hogy ennek az események is köszönhetően hosszú távú együttműködés alakulhasson ki a három egymással határos ország kortárs képzőművészeti intézményei között.

A részletes program itt!

november 1-11., Bp. Stúdió Galéria



Kettes
Víg Mihály - T.Bali: Irimiás siralmai

Mindkét előadó hihetetlenül izgalmas - a maga műfajában. Víg Mihály a Trabanttal, a Balatonnal a nyolcvanas évek talán legjobb dalait alkotta meg, s kikeveredve a korból, túlélve a múltat és hozzáfiatalodva a jelenhez, most is érvényes dolgokat tesz le az asztalra. Legyen szó dalokról, írásokról, vagy filmzenékről.

T.Bali a budapesti underground színtér fontos szereplője. Az I.O.N (Irrational Orthodox Noise) kitalálója és zenei agya. Színházi-és filmzenék szerzője. Nem utolsó sorban pedig jelenség. Bármit is jelentsen ez. Víg és T.Bali most egy-egy szál gitárral lépnek fel. Nem lesz rossz.

nov.3.; Bp. Gödör Klub 


A hvg.hu előrejelzése!

Mondd ki azt a szót
Georges Feydeau: A hülyéje

© Örkény Színház
A színház feldobja a labdát: "Mme Vatelin nem csalná meg a férjét, hacsak. Vatelin sem a feleségét, kivéve. Pontagnac folyton félrelép, ámbár. Mme Pontagnac bosszúból, amennyiben. Mme Soldignacnak szeretője van, vagyis. Soldignac bizonyítékot akar, csakhogy. Redillon mindig mással, pedig. Armandine bárkivel, persze.

Az örök mélabús Feydeau nem traktál illúziókkal a hitvesi hűségről. Bohózatában az abszurdig fokozza házasok és nem házasok életre-halálra szóló küzdelmét, melynek mindig egyetlen célja van: a tiltott gyümölcs."
Így van?
r.: Mácsai Pál 

nov.7., 8.; Bp. Örkény Színház


Fújhatjuk
Jethro Tull

Alapvetően kétféle teória létezik. Az egyik szerint a rock jelenidejű, fiatal műfaj, negyven fölött senkinek semmi keresnivalója benne. A másik szerint, mivel a rock gyökerét a blues és a folkzene jelenti s ezekben a műfajokban akár hatvan-hetvenéves zenészek is működnek hitelesen, senkinek semmi joga leparancsolni a színpadról az öregedő rockereket, sőt, hadd játszanak, ameddig csak akarnak. Fújhatjuk a teóriákat. Tényleg; ugyanis időről-időre rácáfol néhány öreg rockzenekar az elméletekre. Ahogy egy 2005-ös koncertvideó is mutatja; amelyen a Budapest című 1987-es dalukat adják elő.

A Jethro Tull alapítói - akik addig több, sikertelen helyi együttesben is szerencsét próbáltak- , 1968 elején a London északi részén fekvő Lutonban gyűltek össze először.  S azóta is itt vannak. Helyesebben itt van Ian Anderson, a fuvolista, énekes, szerző-előadó. Mindent tud a műfajról, mindent tud a sikerről és a kudarcról. 2007-ben jelent meg a The Best Of Acoustic Jethro Tull album. Most ez alkalomból járják a világot. Idehaza Debrecenben és Budapesten lépnek fel.

nov. 3.; Debrecen, Főnix Csarnok,  nov. 4.; Budapest, Körcsarnok

Pont, Verzió (Oldaltörés)


Kettévált mennyezet
Pont Műhely: Kunyhó; repedés egy részben

© Pont Műhely
Arra, amit a Pont Műhely csinál, mindig érdemes odafigyelni. Még a problematikusabb - azaz gyengébben sikerült - előadásaik is igen érdekesek, gondolatébresztők voltak. Tagjai a legkülönbözőbb helyekről jöttek a kő-és alter-színházi világból, ami közös bennük, az talán az elégedetlenség. Azzal, ami van, azzal, amit a "van"-ból a mai hazai színház megmutatni képes.

"...sziasztok, most születtem nemrég és a család szemefénye lettem én de tüstént, eszem, iszom, alszom, játszadozom sokat anyu pedig pelust cserél ha kiürül a pocak, ezért tán nem tudod, hogy mikor szemét az ég a föld másik felére rejtve, ott világít, tora van itt tolvajnak és zsiványnak, és minden gaztett előtt szabad az út ..."

nov.3., 4.; Bp. MU Színház



Filmjog
Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál


Mechanical Love (Gépszeretet)
© Verzió
Nem titok, jó kapcsolatokat ápolunk a Verzióval. Ezért a hvg.hu-n ezúttal is olvashatnak a dokumentumfilm fesztivál néhány alkotásáról! De lássuk a szélesebb mezőnyt!
 
A Nemzetközi panoráma 30 kortárs, kreatív dokumentumfilmet mutat be a világ minden tájáról. Nemzetközi fesztiválokon nagy sikerrel játszott filmek is kerültek a programba, mint például a Havel polgártárs, Vaclav Havel publikus és privát portréja, a Gépszeretet, az értelem és érzelem kettősségéről, az Allah jegyesei női merénylőkről, valamint A világ legnagyobb kínai étterme egy kínai megavállakozásról.

 A nemzetközi programot ismét Magyar panoráma egészíti ki, ezúttal 11 hazai film került a programba. Többek között olyan kiemelkedő és elgondolkodtató alkotások, mint Schuster Richárd A három hiányzó oldal című filmje egy hatvan évig féltve őrzött szerelmi történetről. Hajdú Eszter A fideszes zsidó, a nemzeti érzés nélküli anya és a mediáció című alkotása a politikai gyűlölködés végleteiről ma Magyarországon, valamint Forgács Péter lírai alkotása Von Höfler vagyok - Werther variáció, melyben a rendező Von Höfler Tibor történetein és családi archív felvételein keresztül követi a pécsi bőrgyáros-tímár generációk több évszázadon átívelő, gazdagon burjánzó sorsvonalait.

A kortárs munkákat öt klasszikus mű helyezi történelmi kontextusba, amelyek a dokumentarizmus legszebb hagyományait (direct cinema, cinéma verité, oknyomozás) képviselik. Jean Rouch, Errol Morris, Gazdag Gyula, Krzysztof Kieślowski és Robert Drew mind a műfaj mesterei, ám meghatározó műveiket csak ritkán vetítik.
A Verzió Filmfesztivál programját 2005-től egészíti ki tematikus-filmtörténeti visszatekintő program, azaz retrospektív. Idén a Tükörcserepek Kína történelméből  filmblokk a kínai történelem ellentmondásos pillanatait mutatja be különböző perspektívákból 5 film tolmácsolásában (A császár nevében, Halálom után, Reggeli napfény, A mennyei béke kapuja, Vörös művészet).

Rajta leszünk..!

Részletes program itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!