szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az István, a király nem gyaláz senkit és semmit – jelentette ki Alföldi Róbert az Origónak adott interjújában. A színész-rendező arról is beszélt, szerinte egy olyan társadalom felé haladunk, ahol uniformizált gondolkodásra van szükség. A Nemzetiből áthozandó Mephisto-előadás elmaradásáról ő nem tud, szerinte novemberben lesz a bemutató.

"Én nem beszélek az Istvánról. Tizenöt nap alatt körülbelül egymillióan látták, élőben és tévében összesen, én ennyit mondok róla. Én megcsináltam, és mindenki beszéljen arról, amiről akar. Nem az én dolgom, hogy elemezzem. Én a támadások miatt nem fogok másképp gondolkodni vagy dolgozni" – mondta Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház volt igazgatója, az István, a király rendezője az Origónak adott interjújában.

"Micsoda indulatok törnek elő, micsoda agresszió"

"Hogy egy ilyen ügy kapcsán micsoda indulatok törnek elő, micsoda agresszió! De én nem szoktam ezzel foglalkozni, előre semmiképp, utólag pedig azért nem, mert tudom, hogy tisztességgel elvégeztem a munkámat. Hogy aztán ez tetszik, vagy nem tetszik, az teljesen normális. Ami viszont nem az, ha egy színházi előadásról alkotott véleménnyel együtt valakikből kitör az agresszió" – fogalmazott a színész-rendező.

Alföldi az István, a királyt rendezi
MTI / Kallos Bea

A szentendrei esetről, amikor három részeg ember megtámadta, azt mesélte a lapnak, hogy nem csak verbális támadás volt, hanem lett volna fizikai is, ha "nem megy vissza gyorsan a múzeumba".

"Úgy látom, hogy egy olyan társadalom felé haladunk, ahol uniformizált gondolkodásra van szükség. Minden olyan intézmény és alkotó ember, aki nem hajlandó alkalmazkodni, és beállni a sorba, és képviselni azt, amit 2013-ban egy európai demokráciában képviselni kell, mert alapvető ügy, azzal problémák lesznek. Ha pedig az ember nem illeszkedik a klasszikus családmodellbe, az csak olaj a tűzre" – mondta Alföldi, aki Csáki Judit csütörtökön megjelenő könyvében ugyanerről beszél, lényegében coming outol.

"Én durvábbnak gondolom ezt az egészet, és ismétlem, nem az én személyemről szól. Szerintem az baj, hogy a társadalom egy része és a politika fontosnak tartja, hogy kézben tartsa a gondolkodást, az emberek gondolatait, azt, hogy valaki miképp fejezi ki magát egy színdarabbal. És ez nemcsak abszurd, hanem nagyon rossz történelmi időket idéz. Tény, hogy a valódi demokrácia felelősséggel és felnőtt gondolkodással jár, hiszen az ember minden pillanatban felel a saját mondataiért, tetteiért" – tette hozzá.

"Liberális vagyok, de művészi értelemben"

Azzal kapcsolatban, hogy a Vígszínház honlapjáról egy időre eltűnt a Nemzetiből áthozandó Mephisto-előadás, azt mondta: erről a Vígszínházat kell megkérdezni, neki senki semmit nem mondott arról, hogy változna a terv. "Egyeztetés alatt van, tudtommal november elején lesz a bemutató" – mondta.

Az első szentendrei Bánk bán előadásra elmondása szerint fél óra alatt megvették a jegyeket, így "kellett egy második előadás is". "Azzal kapcsolatban még nem olvastam kritikát" – tette hozzá.

Túry Gergely

Azt is elmondta: liberális, "de nem politikai, hanem művészi értelemben". "Azt gondolom, hogy egy művész nem lehet más, csak liberális" – fogalmazott Alföldi, aki szerint "nincs konzervatív művészet, legfeljebb konzervatív gondolkodás van". "Hagyományos művészetet lehet csinálni, de az nem konzervatív" – tette hozzá.

"Az István, a király nem gyaláz senkit és semmit"

"Én soha nem azért rendeztem meg valamit, hogy provokáljon. De ettől függetlenül azt gondolom, hogy a színháznak – jó értelemben – provokálnia kell. Nem az én rendezéseim, hanem a témáim provokálják az embereket. A legnagyobb problémának én azt tartom, hogy nem tudunk szembenézni azzal, amik vagyunk. Sem személyre bontva, sem társadalmilag" – mondta a rendező.

"Azt látom, hogy a környező országokban, ahol tisztázták saját maguk előtt a történelmüket és az abban betöltött szerepüket, megnyugodtak a kedélyek, és el tudtak indulni valamerre. Mi erre nem vagyunk hajlandóak, mert félünk. Felnőtt hozzáállás, hogy vállaljuk magukat, és én így gondolkodom társadalmi szinten is. Az István, a király nem gyaláz senkit és semmit, csak megpróbált elemezni egy helyzetet" – jelentette ki.

Színházi terveivel kapcsolatban elárulta: "most jön a Danton halála, utána megyek Újvidékre, utána Németországba, majd Ausztriába dolgozni, utána jövök vissza a Radnótiba, majd az Operaházba. Az Átriumban fogjuk előadni az Igenis, miniszterelnök úr című darabot. Nagyon sok munkám van leszervezve évekre előre".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!