Bodnár Zsolt
Bodnár Zsolt
Tetszett a cikk?

A Vörösmarty mozi helyén megnyílt Premier Kultcafé egy hete nyitotta meg kapuit, de a kulturális funkcióit még csak most kezdi el betölteni. A fogyatékossággal élő dolgozók mindenesetre már belerázódtak, és nagyon élvezik a munkalehetőséget.

Ahogy arról az előző héten beszámoltunk, az egykori Vörösmarty mozi helyén megnyílt Premier Kultcafé nem csak az előd által ráhagyott mozitermet indítja újra – olyan hely nyílt az Üllői úton, amely az "Európa legnagyobb területű fogyatékosságbarát közösségi és kulturális tere" címmel büszkélkedhet.

A filmvetítések mellett hamarosan kulturális rendezvények és koncertek színesítik a programot, a kávézóban, illetve a kihelyezett Cserpes Tejivóban pedig részben fogyatékkal élők dolgoznak.

Valószínűleg nem a csütörtök délelőtt számít csúcsidőnek, de még így sem kongott üresen az egy hete nyitva tartó hely, amikor ott jártunk. De Kárász Róbert, a Premiert üzemeltető Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány elnöke nem esik kétségbe, elmondása szerint az előző jótékony kezdeményezése, az eltűnt gyerekek világnapján tartott Ezer Lámpás Éjszakája sem mozgatott meg túl sok embert elsőre, de mára már egy országos programról van szó, amely sikeresen honosította meg az amerikai tejesdoboz-jelenséget.

"Még sok olyan dolog hiányzik, ami majd szépen belakja ezt a 620 négyzetmétert" – mondta Kárász, megemlítve, hogy a mozivetítések április 1-től kezdődnek, de a kulturális programok már péntektől indulnak, elsőként Röhrig Géza felolvasóestje. A rendezvényekből származó bevételek a Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítványhoz folynak majd be.

Az alapítvány – amelynek társalapítója Törőcsik Mari volt – eleinte egy egyszeri programnak indult, amely során hírességek gyerekkori mackóira lehetett licitálni, a cél pedig az volt, hogy felhívják a figyelmet, mennyivel több megváltozott munkaképességű embert lehetne és kellene alkalmazni Magyarországon, ugyanis jócskán le vagyunk maradva az uniós átlagtól. Az esemény – amelyen többek közt Alföldi Róbert, Jókai Anna, Kulka János vagy Szabó István is a felajánlók közt volt – azonban olyan jól sikerült, hogy Kárász továbbvitte az elképzelést.

Törőcsik Mari és Kárász Róbert, az alapítvány két megálmodója
Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány

Ekkora helyiségben azért nem gondolkodtak. "Alapvetően egy pici kávézóra vagy macivarrodára gondoltunk, Pécsen is kaptunk volna egy ingatlant a belvárosban, de az túl nagy volt" – mesélte Kárász, aki végül 2014 áprilisában döntötte el, hogy egykori kedvenc mozija, az azóta bezárt Vörösmarty helyén valósítja majd meg a rég eltervezett projektet.

A filmek vetítéséről a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézettel állapodtak meg, amely mindkét fél számára nagy lehetőséget jelentett: a MaNDA közkinccsé tudja tenni a rendelkezésére álló filmtekercseket, a Premier Kultcafé pedig egyedi programot tud nyújtani a művészmozik kínálatában.

Az csak a szerződéskötés utolsó pillanataiban derült ki, hogy a kormány jogutód nélküli megszűnésre ítélte az intézetet, és bár április 1-től a MaNDA nyárra tervezett megszüntetéséig biztosan zajlanak majd a vetítések, egyelőre nem tudni, mi lesz utána. "Az biztos, hogy én mindent próbálok megtenni annak érdekében, hogy megmaradjanak, lobbizni fogok értük" – mondta Kárász a filmintézetről.

Elmondása szerint egyetlen dolgot nem vállalt a Premier Kultcafé létrehozása során: a megváltozott munkaképességűek kiválasztását túl érzékeny dolognak tartotta ahhoz, hogy ő képes legyen döntést hozni. Ezt az értelmi sérült emberek munkaközvetítésével foglalkozó Salva Vita Alapítványra bízták, akik több jelentkezőt leinterjúztattak, majd tréninget is tartottak a kiválasztottaknak.

Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány

Jelenleg fele-fele arányban oszlanak meg a Premier Kultcaféban a fogyatékossággal élő és az ép dolgozók, de Kárász Róbert szerint az üzleti tervben 12 megváltozott munkaképességű alkalmazottal számoltak, az esetleges emelésről a forgalom függvényében döntenek majd.

Illés Irén, a fogyatékkal élő dolgozók mentora csak pozitív tapasztalokról tudott beszámolni az első hét alapján. "Az én dolgom segíteni nekik, támogatni őket, és egyfajta biztonságot nyújtani nekik, mert arra nagy szükségük van. Örömmel vagyok velük, mert jó látni, hogy úgy örülnek az életnek, a munkának, ahogy azt hétköznapi embereknél nem látni". De a betérő vendégekről is csak jókat tudott mondani: "Aki ide bejön, az tudja, hogy fogyatékkal élők is dolgoznak itt, és mindenki kedvesen, szeretettel fordul hozzájuk".

A feszolgálás, a mosogatás és a takarítás mellett szívesen tartják a kapcsolatot a vendégekkel az itt dolgozók, a Down-szindrómával született Gyurcsi például előszeretettel kérdezi mindenkitől, hogy "Miben segíthetetek?", és nekünk is "gyakorlott nyilatkozóként" írta le magát, és számolt be arról, mekkora lehetőségként élik meg, hogy egy ilyen jó csapatban dolgozhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!